Priapický světec Rasputin. Otráven, zastřelen nebo utopen byl před 105 lety
ECHOPRIME
„Ra Ra Rasputin / Lover of the Russian Queen“ (Ra Ra Rasputin / Milenec ruské královny), zpívají ti nejvýznamnější historici carského Ruska, tedy popová skupina Boney M. Podivínovi, svatému muži a příteli carské rodiny Grigoriji Rasputinovi se tak dostalo té nejvyšší pocty, jeho životní příběh byl zvěčněn za tónů svižného eurodiska. V tomto měsíci, 30. prosince podle gregoriánského kalendáře, 17. prosince podle juliánského, uplyne 105 let od jeho zavraždění. Již samotný způsob jeho smrti vešel do legend. Jeden z jeho vrahů, kníže Felix Jusupov, ho pozval do svého paláce. Tam Rasputin prý spořádal talíř koláčů posypaných kyanidem, bez jakéhokoli účinku. Poté vypil tři skleničky otráveného vína. Když ani nyní se žádný výsledek nedostavil, Jusupov ho zastřelil.
Vrazi pak odjeli k Rasputinovi, jeden z nich v jeho kabátě a klobouku, aby to vypadalo, že se vrátil domů. Po návratu do Jusupovova paláce však Rasputin ožil a zaútočil na ně. Začal honit Jusupova po paláci, ten utekl na dvůr, kde Rasputina střelil Vladimir Puriškevič, další z konspirátorů. Rasputin zkolaboval a jeho vrazi ho hodili do Něvy. Prý se pod ledem znovu probral a škrábal na něj. Je však velmi pravděpodobné, že celé je to smyšlené, stejně tak jako většina historických faktů od Boney M.
Nejslavnější popis Rasputinovy smrti totiž pochází od jeho vraha, knížete Jusupova. Tomu se podařilo uniknout jakémukoli trestu, měl totiž za manželku Irinu Romanovnu, neteř cara Mikuláše II. Po bolševickém převratu odjel do Francie. V roce 1927 vydal své paměti, v češtině vyšly o rok později pod názvem Konec Rasputinův. V roce 1954 ještě vyšla revidovaná verze. Jde o alibistickou obhajobu jeho činů, navíc je nejspíš nenapsal on sám, všeobecně se předpokládá, že měl ghostwritera.