Co s kávovým odpadem? Britský startup z něho tvoří biopalivo
PALIVO Z KÁVY
Řetězce prodávající kávu vytváří mnoho odpadu. Britský startup Bio-bean však přišel se způsobem, jak proměnit použitý odpad z kávy na biopalivo a vytvořit tak cenný zdroj. Informoval o tom server CNN.
Na celém světě se ročně vypijí miliardy šálků kávy, které vyprodukují miliony tun kávového odpadu. Když jde odpad na skládku, rozkládáním se uvolní do atmosféry skleníkové plyny a přispívá tak ke globálnímu oteplování.
Startup Bio-bean každoročně přeměňuje 7 000 tun tohoto odpadu na biopaliva. V roce 2017 firma vyvinula biopalivo na bázi kávy, které mělo být použito do londýnských dieselových autobusů, nicméně projekt nebyl komerčně životaschopný a společnost se tak zaměřila na pevná paliva pro domácí a průmyslové použití.
Toto palivo při spalování také vypouští skleníkové plyny, ale Bio-bean odhaduje, že pokud nahradí jiná paliva na bázi uhlíku, tak recyklační proces sníží emise o 80 % ve srovnání s odesláním odpadu na skládku. Společnost Bio-bean recykluje odpad shromážděný od společností Costa Coffe, London Stansted Airport nebo Network Rail.
V závodě společnosti jsou nejdříve použité kávové sedimenty dekontaminovány, odstraňují se papírové kelímky nebo plastové sáčky. Poté zbytky projdou sušárnou a procesem prosévání. Nakonec se zpracovávají na pelety. „Káva je vysoce kalorická a může se stát výborným palivem. Produkuje asi o 20 % více tepla a spaluje se déle než dřevo,“ říká George May, ředitel společnosti Bio-bean.
Bio-bean tvrdí plánuje v příštích pěti letech rozšířit svoji činnost do severozápadní Evropy, přestože byla expanze firmy zpožděna koronavirovou pandemií.