Boj o hrad opět na trhu. Historik Klimek analyzoval politiku Československa
Meziválečná léta
- red,
Kniha badatele o dějinách meziválečného Československa Antonína Klimka Boj o hrad se dočkala nového vydání o které se postaralo nakladatelství Tomáše Krska. Vnitropolitický vývoj Československa v letech 1926 – 1935 je zachycen ve dvou dílech.
Klimek vystudoval Filozofickou fakultu UK, s uplatněním měl ale velké problémy. Pocházel z hluboce věřící rodiny, píše server Dějiny a současnost. Zároveň byl jeho strýc Adolf před únorem 1948 generálním tajemníkem Československé strany lidové. Nakonec se Antonín stal archivářem Škody Plzeň.
Tou dobou už tajně bádal v archivu prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Po Sametové revoluci už měl dostatek materiálu pro své knihy. První vydání dvoudílné knihy Boj o hrad vyšlo v roce 1996, letos se díky Nakladatelství Tomáš Krsek dočkala nového.
První díl nese název Boj o hrad I.: Hrad a pětka 1918 – 1926 a druhý Boj o hrad II.: Kdo po Masarykovi (1926 – 1935). „Kniha přináší komplexní analýzu politické scény meziválečného Československa, především procesů spjatých s prezidentským nástupnictvím. Její předností je, že vychází z důkladného studia archivů a k faktům přistupuje nezaujatě a kriticky,“ je uvedeno v anotaci.
Antonín Klimek zemřel v roce 2005. Mezi jeho další významná díla patří Velké dějiny zemí Koruny české, Jak se dělal mír roku 1919 nebo například 30. 1. 1933: Nástup Hitlera k moci. Začátek konce Československa.