Polsko-izraelská roztržka. Morawiecki možná nepojede na summit V4 do Izraele

Summit V4 v Izraeli

Polsko-izraelská roztržka. Morawiecki možná nepojede na summit V4 do IzraeleNOVÉ
Polský premiér Mateusz Morawiecki možná nepojede na summit V4 do Izraele. Foto:

Zdroj: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Polsko vážně zvažuje, že zruší příští týden cestu premiéra Mateusze Morawieckého na summit visegrádské čtyřky (V4) v Izraeli, uvedl server Onet.pl s odvoláním na úvahy izraelských novinářů o důsledcích výroků izraelského premiéra. Benjamin Netanjahu šokoval polské hostitele údajným vyjádřením ve Varšavě, že Poláci za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy. To ale posléze popřela velvyslankyně Izraele ve Varšavě.

Polský prezident Andrzej Duda navrhl, aby se schůzka premiérů V4, tedy Česka, Maďarska, Slovenska a Polska, konala místo v Jeruzalémě v jeho rezidenci na jihu země.

„Pokud vyjádření premiéra Netanjahua zněla tak, jak podávají média, jsem připraven poskytnout zámeček ve Visle pro setkání premiérů. Izrael za této situace není dobrým místem k setkání, navzdory předchozím ujednáním,“ napsal prezident Andrzej Duda na soukromém profilu na twitteru. Slezské město Visla se nachází u hranic s Českem a Slovenskem východně od Jablunkova. Summit Izraele s V4 se má v Jeruzalémě konat 18. a 19. února.

Netanjahu, který se ve Varšavě účastnil konference o Blízkém východu, se podle serveru Haarec vyjadřoval v souvislosti s diplomatickou krizí, kterou nedávno vyvolal polský zákon, hrozící až tříletým vězením za připisování polskému národu spoluviny za nacistické zločiny. Kvůli pobouření Izraele a USA byly tresty nakonec vypuštěny za zákona a Netanjahu ve Varšavě prý uvedl, že neví o nikom, kdo by byl souzen za tvrzení, že Poláci spolupracovali s nacisty. Podle listu The Jerusalem Post premiér řekl, že Poláci za války pomáhali Němcům zabíjet Židy a že je to známý fakt.

Nic takového Netanjahu neřekl, tvrdí velvyslankyně

„Slova o spolupráci polského národa s německými pachateli holokaustu jsou lží,“ zareagoval místopředseda polské vlády Jaroslaw Gowin a Netanjahuova vyjádření podle Onetu označil za nepřijatelná. Mluvčí vládní strany Právo a spravedlnost Beata Mazureková avizovala, že k odpovědnosti za holokaust se v nejbližší době vyjádří usnesením polští poslanci.

Kvůli tvrzení listu Jerusalem Post se na šéfa zahraničního odboru kanceláře šéfa polského kabinetu obrátila velvyslankyně Izraele ve Varšavě Anna Azariová. „Prosím, vyřiďte úřadu premiéra Morawieckého, že informace Jerusalem Post o výroku premiéra Netanjahua jsou nepravdivé. Byla jsem na premiérově brífinku a neříkal, že polský národ kolaboroval s nacisty, ale jen to, že nikdo nemusel k soudu za to, že se zmiňoval o Polácích, kteří s nimi spolupracovali,“ napsala velvyslankyně ve zprávě, již kancelář premiéra dala k dispozici polské agentuře PAP. Dodala, že v této souvislosti Netanjahu nemluvil o „polském národu“ a že předseda vlády „netrpělivě čeká na setkání s premiérem Morawieckým příští týden“.

Opoziční list Gazeta Wyborcza si klade otázku, zda se znovu rozpoutá konflikt s Izraelem o historii, který se již zdál být zažehnán. Připomněl, že Netanjahu, obviňovaný z korupce, nemá jisté, že se po volbách udrží u moci, a tak se mohl slovy o polské kolaboraci obracet na pravicové voliče. Podle listu jde ale o úder, který zasáhl i premiéra Mateusze Morawieckého a ministra zahraničí Jacka Czaputowicze. Sotva se totiž dá tvrdit, že by uspěli v snaze dohodnout se s Izraelem, a sotva lze za úspěch považovat konferenci o Blízkém východu, když v kuloárech zní tak vážná obvinění. A k tomu ještě americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval Polsko, aby urovnalo spory ohledně reprivatizace někdejšího židovského majetku.

Summit V4 v Jeruzalému měl být první návštěvou polského premiéra v Izraeli od novelizace sporného zákona. Izraelská média očekávala kontroverze spíše okolo maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož některé výroky kritici z řad izraelské opozice interpretovali jako antisemitské.