Babiš žádá strop pro ceny benzínu. Podle Síkely by potom lidi hromadili zásoby
CENY ENERGIÍ
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném videu na sociálních sítích vyzval vládu ke stanovení maximální ceny benzinu a nafty na 35 korun za litr a ke snížení daně z přidané hodnoty (DPH) prodejcům na nulu. Reagoval tak na stále rostoucí ceny pohonných hmot. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ale podle nedělního vyjádření stanovení maximálních cen paliv nepodporuje. Expremiéra Babiše v jeho požadavcích podporovali poslanci ANO, zverřejňovali tweety, v nichž upozorňovali na drahé pohonné hmoty a vysoké daně.
Litr Naturalu 95 stojí průměrně 42,77 koruny, litr nafty 44,15 Kč. Nafta zdražuje rychleji, v porovnání s pátkem jsou její ceny vyšší o 1,83 koruny, benzin zdražil za stejnou dobu o 1,19 Kč. Vyplývá to z dnešních dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005.
„Obrovská výhoda vlády je to, že vlastní ČEPRO, které má produktovody a vlastní čerpací stanice,“ řekl Babiš. Jediným akcionářem ČEPRO je ministerstvo financí. „Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, klidně může na 35 korunách, a stále ČEPRO bude na nule, když se odpustí DPH,“ dodal bývalý premiér.
Příspěvky na podobné téma v těchto dnech na sociálních médiích zveřejňují i další poslanci z hnutí ANO. „Byl jsem na benzínce a je to síla. Víte někdo, co dělá vláda? Já ne,“ ptal se například bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček. Lidé na twitteru ho upozorňovali, že za zdražení může také Rusko, kterému dřív Vondráček projevoval náklonnost.
Ceny ropy jsou kvůli možnému zákazu dovozu z Ruska do Evropy a Spojených států poblíž maxima z roku 2008. V prvních několika minutách dnešního obchodování přidávala severomořská ropa Brent a americká lehká ropa West Texas Intermediate více než deset dolarů za barel na nejvyšší hodnotu od července 2008, přičemž Brent vystoupal až na 139,13 USD a WTI na 130,50 USD. Cenu žene nahoru také možné zpoždění návratu íránské ropy na globální trhy, které podnítilo obavy z nedostatku dodávek.
Byl jsem na benzince a je to síla. Víte někdo, co dělá vláda? Já ne. Okolní státy občanům nějak pomáhají. U nás ticho. Hlavně, že máme zároveň rozp. provizorium a nouz. stav. Daně tvoří u ceny PHM cca 53 %. Lidé chudnou a stát bohatne. Opatření musí být rychlá a proto plošná! pic.twitter.com/DEBimYtQss
— Radek Vondráček (@vondraczech) March 6, 2022
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v televizi CNN Prima News sdělil, že vláda ve středu projedná, co by mohla udělat proti prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin. Ve hře jsou podle něj například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy DPH a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka.
Možné stanovení maximálních cen kritizoval Jurečkův vládní kolega Síkela. „Než začneme přemýšlet o zastropování cen pohonných hmot, měli bychom si uvědomit, že ropy je na světových trzích dostatek a vliv na růst cen pohonných hmot v České republice má kromě ruské agrese také oslabování koruny a snaha předzásobit se ze strany spotřebitelů,“ sdělil. Podle něj je potřeba promyslet, zda by zastropování pomohlo současnou situaci vyřešit. „Nebo jestli to naopak nepovede k nakupování zásob za uměle snížené ceny, a v důsledku toho k dalšímu tlaku na růst cen,“ doplnil.
Maďarská vláda loni rozhodla stanovit na přechodnou dobu strop cen pohonných hmot. Polský premiér Mateusz Morawiecki v lednu představil druhý balík opatření, která mají zmírnit dopady rostoucí inflace. Opatření zahrnují dočasné snížení sazeb DPH u pohonných hmot a potravin.