Rychetský: Okamura se neměl stát místopředsedou Sněmovny

Kritický ohlas předsedy ÚS

Rychetský: Okamura se neměl stát místopředsedou SněmovnyAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Sdílet:

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský dnes v televizním pořadu Otázky Václava Moravce reagoval na slova předsedy SPD Tomia Okamury, který v den prezidentských voleb řekl, že „koncentrační tábor v Letech nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb.“ Tato a slova poslance Miloslava Roznera (SPD), který tábor označil za „pseudokoncetrák“ vyvolala diskuzi o tom, že má Okamura setrvat ve funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Na oba politiky bylo podáno několik trestních oznámení a KDU-ČSL navrhuje Okamurovo odvolání z čela sněmovny.

„Nejenom tato slova, ale všechna slova z různých sociálních sítí, která Okamura a různí jiní členové této strany vyslovili, vzbuzují v civilizované Evropě signály, co se to v ČR děje. Vůbec nehodlám vést diskuze o tom, jak je to významná funkce. Je to ústavní funkce a funkce jednoho z představitelů naší republiky. Považuji za vážnou situaci, že byl v tajné volbě zvolen člověk, jehož prezentované názory jsou rasistické, xenofobní a neonacistické. To ani nezmiňuji demagogii, jakou je přímá odvolatelnost politiků a tak dále,“ vyjádřil se kriticky Rychetský.

„Celý souhrn propagandy, kterou tento politický subjekt řadu let koná, nám dělá velmi špatné jméno v zahraničí. Okamura se neměl stát místopředsedou sněmovny. Věřte mi, že v zemích, kde jsou podobně vyhraněné politické subjekty, by se to nemohlo stát. V těchto státech by se všechny demokratické strany spojily a v žádném případě by ho nezvolily,“ dodal předseda Ústavního soudu.

Pelikán vyjádřil s Rychetským souhlas, ale tvrdí, že hnutí ANO nic jiného, než zvolit Okamuru, nezbylo. „Já jsem ho taky volil, protože nás ostatní demokratické strany nechaly zcela na holičkách. Museli jsme kooperovat, aby sněmovna vůbec byla ustanovena. Velmi mě to mrzí, ale je to tak a odpovědnost je také na ostatních stranách,“ ohradil se Pelikán.

Ministr Pelikán v pořadu stručně komentoval také průběh přípravy vydání hackera Nikulina. Pelikán totiž musí rozhodnout, zda jej vydá do Ruska nebo do USA. V obou zemích byl hacker obviněn. „Musím bohužel čekat na skončení jiných řízení. Čekám se vzrůstající netrpělivostí, ale nic jiného dělat nejde. Nemohu vám říct, na co čekám, protože nemám povoleno o tom mluvit. Mělo by se to táhnout už jen maximálně několik měsíců. Nějakou představu, kam jej vydám, mám,“ řekl.

Pelikán v minulosti mluvil na téma vydání zadrženého hackera s prezidentem Milošem Zemanem. Ten je dlouhodobě prorusky orientovaný. „Nechci se k obsahu konverzací s Milošem Zemanem vyjadřovat. Beru v potaz vše, co je relevantní, a pak se nějak rozhodnu,“ uzavřel ministr.

Čtěte také: Špičky justice se ohradily proti Babišovi: Stíhání u nás objednat nelze

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články