Výměna německých ministryň trvala den. Prezidenta na dovolené nahradil primátor
Výměna ministryně
Příští šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu skončila jako německá ministryně obrany. Na tomto postu ji ještě ve středu nahradila předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová, která se tím dostala do zvláštního postavení vůči kancléřce Angele Merkelové. Zatímco ve straně je její šéfkou, v kabinetu bude Merkelová její nadřízenou.
Nezvyklé bylo jmenování šestapadesátileté Krampové-Karrenbauerové ministryní. Jmenovací dekret jí totiž na zámku Bellevue nepředával prezident Frank-Walter Steinmeier, ale berlínský starosta Michael Müller (SPD). Steinmeier je na dovolené a šéf Spolkové rady Daniel Günther, který ho při takových příležitostech v době nepřítomnosti zastupuje, zase na zahraniční cestě. Role se tak musel ujmout právě Müller, který je nyní místopředsedou Spolkové rady.
Nahtlose Regierungsumbildung: Auf Vorschlag von Bundeskanzlerin #Merkel folgt @AKK auf @vonderLeyen als Verteidigungsministerin. Entlassung und Ernennung nimmt Bundesratsvizepräsident #MichaelMüller stellvertretend für den Bundespräsidenten vor. pic.twitter.com/YExjhWB6hF
— Steffen Seibert (@RegSprecher) 17. července 2019
Ceremonie se účastnila i kancléřka Merkelová, která při ní, jak je v posledních dnech jejím zvykem, zůstala vsedě. Politička, která slaví 65. narozeniny, se tak snaží předejít tomu, aby ji znovu postihl třes těla, jak se tomu při podobných příležitostech v posledních týdnech stalo hned několikrát.
Krampová-Karrenbauerová, která za týden složí přísahu v parlamentu, má široké vládní zkušenosti ze Sárska, kde stála i v čele vlády, v celoněmeckém kabinetu ale ještě nepůsobila. Vzhledem k tomu, že v poslední době klesala její obliba u veřejnosti, může být vládní úřad příležitostí se zviditelnit. Právě to by podle řady komentátorů potřebovala, pokud chce vážně uvažovat o tom, že CDU v roce 2021 povede do voleb jako kandidátka na kancléřku.
Jmenování Krampové-Karrenbauerové přišlo i tak poměrně nečekaně, protože ještě začátkem července tvrdila, že o post, na kterém ji čeká řešení řady problémů s výzbrojí i financováním armády, nemá zájem. Ve středu uvedla, že se ve funkci vrchní velitelky ozbrojených sil chce starat především o blaho vojáků. Jak řekla, je si vědoma toho, že se muži a ženy v uniformě výjimečným způsobem zasazují o svou zemi.
Za nejlepší řešení ve středu jmenování křesťanské demokratky do funkce označil šéf sesterské CSU Markus Söder. Kritizovali ho naopak politici opoziční Alternativy pro Německo (AfD) a Levice, podle nichž nemá Krampová-Karrenbauerová v oboru žádné zkušenosti ani znalosti.