Britové vyšetřují přístup vlády k pandemii. Česko by mělo taky
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
INCIDENT NA LETIŠTI
Mladá Češka přišla na letišti v Paříži o svého psa, kterého přepravovala v zavazadlovém prostoru. Dvouletá fenka Amálka utekla na letištní ploše terminálu ...
O život přišly zbytečně desetitisíce lidí, to je jedno z výbušných tvrzení Dominika Cummingse, bývalého šéfporadce britského premiéra Borise Johnsona. S ním se však rozešel ve zlém, v listopadu 2020 byl vyhozen. Ve středu sedm hodin vypovídal před parlamentní komisí ustavenou proto, aby zjistila, jaké si vzít ponaučení z britského přístupu k pandemii. Cummings byl v klíčovou dobu uprostřed rozhodování a měl k Johnsonovi přímý přístup. Očekávalo se, že Cummings pořádně propere špinavé prádlo. Nezklamal.
Například prohlásil, že je šílené, že si v posledních volbách veřejnost musela vybírat mezi Jeremym Corbynem a Borisem Johnsonem, jako by zapomněl, že na Johnsonově vítězství měl nemalý podíl. Ve své kritice však šetřil málokoho, včetně sebe. O těch na předních liniích boje s pandemií řekl, že jsou „lvi vedení osly“, což je v Británii výbušná věta, neboť původně označovala britské vojáky kosené v první světové válce kvůli údajné lhostejnosti jejich velitelů. „Pravda je, že vysocí ministři, vysocí úředníci, vysocí poradci jako já katastrofálně nedosáhli standardů, které má veřejnost právo od své vlády v takové krizi očekávat,“ řekl. Podle Cummingse Johnson má rád, když kolem něj ve vládě je chaos, protože to znamená, že všichni musí brát ohledy na něj. Na otázku, zda si myslí, že Johnson je ten správný člověk na provedení Británie koronavirovou krizí, odpověděl „ne“.
Cummings uvedl další příklady Johnsonovy údajné neschopnosti. Premiér prý ze začátku nevěřil, že se z covidu stane vážná krize, myslel si, že to bude „další prasečí chřipka“. Dokonce dostal nápad, aby mu byl virus stříknut v televizi a tak ukázal občanům, že se není čeho bát. Johnson měl bránit také zavedení druhého lockdownu na podzim 2020.
Druhým hlavním cílem Cummingsových útoků byl ministr zdravotnictví Matt Hancock, o kterém prohlásil, že měl být vyhozen za „15 nebo 20“ různých věcí. Obvinil ho z „kriminálního a hanebného chování, které způsobilo vážnou újmu“. Podle Cummingse je „naprosto neschopný vykonávat svou práci“. Byl to prý právě Hancock, kdo umožnil, aby se pacienti vraceli do domovů důchodců bez testů, čímž se covid rozšířil i tam.
Cummingsových slov se chytli odpůrci současného britského premiéra. Přestože bývalý poradce pro ně byl dlouho ztělesněním ďábla, nyní je jejich miláčkem. Doufají, že Cummingsovo svědectví bude pro premiéra zničující.
Britská vláda Cummingsova obvinění odmítá. Navíc všechny krize a skandály, které měly v minulosti Johnsona zničit, selhaly. Je určitě pravda, že Britové se nevypořádali s covidem nejlépe. Tvrdý lockdownista Cummings si může myslet, že to je proto, že Británie se nezavřela dostatečně a včas. Jiní by naopak oponovali právě tvrdostí a délkou uzavírek. Ale je to možná jedno. Pravda je, že Británie se v nezvládnutí pandemie nijak nevymyká. Počet mrtvých na milion obyvatel je tam 1 907,49 čili patnácté nejhorší číslo na světě. V České republice je to 2 816,76, druhý nejhorší výsledek na světě. Taktéž pochybnosti o tom, že se covid změní ve vážnou krizi, byly na začátku celkem běžné. Vracení pozitivních seniorů do domovů důchodců také není bohužel nic výjimečného. Dělo se tak v několika amerických státech, například v New Yorku. Zastánci Johnsona zase ukazují na Skotsko. To je sice součástí Británie, ale pandemickou politiku si řídilo samo, nezávisle na centrální vládě. Jeho výsledky jsou v podstatě stejné jako ve zbytku země, bez ohledu na to, že postupovalo přísněji.
Jestli se dá z britského přístupu něco vzít, tak právě zřízení jakési vyšetřovací komise, která má prověřit, co se stalo. V českém případě by například jistě bylo zajímavé prozkoumat, jak probíhaly nákupy zdravotnického materiálu, antigenních testů a podobně. Insiderský pohled na fungování ministerstva zdravotnictví, kde se během pandemie vystřídali čtyři až pět ministrů (podle toho, jestli počítáte Adama Vojtěcha dvakrát), by rozhodně stál za to. Taktéž pohled na vznik vládních opatření plných nesmyslů, která se měnila ze dne na den, by byl zajímavý. Tato sněmovna něco takového odsouhlasí jen těžko. Ta po volbách by měla.
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE
POKLES PORODNOSTI