Požár katedrály je útok na naši civilizaci, míní Duka. Vyzývá k pravdivému informování
KARDINÁL O POŽÁRU KATEDRÁLY
Kardinál Dominik Duka považuje nedávný požár katedrály ve francouzském Nantes za útok na západní civilizaci. Podobně se vyjadřuje o loňském požáru pařížské katedrály Notre-Dame, kdy podle pražského arcibiskupa nebyly zveřejněny uspokojivé závěry vyšetřování. Duka proto apeluje na úřady a média, aby přinášely upřímná svědectví a informace.
„Loňský požár Notre-Dame v Paříži byl chápán širokou veřejností jako něco, co bychom mohli srovnat se zapálením Alexandrijské knihovny a dlužno dodat, že jsem dodnes nenalezl uspokojivý závěr vyšetřování jeho příčin. Do dnešního dne neznáme příčinu požáru v Notre-Dame. Ptejme se, jak k tomuto požáru mohlo dojít. Zároveň vyzývám tisk, aby o těchto událostech přinášel pravdivé a poctivé svědectví, bez zámlk a apeluji na úřady, aby byli ke svým občanům upřímní,“ vyjádřil se Duka ve svém osobním příspěvku pro web Aktuálně.
„Dnes je jisté, že katedrála Notre Dame požár přežila a přečkala i následný útok těch, kteří by ze starobylé katedrály chtěli udělat obchodní centrum či něco jako lunapark. Nyní máme nový požár katedrály, tentokrát bezpochyby úmyslně založený,“ píše dále Duka a připomíná množství útoků na křesťanské kostely a židovské synagogy ve Francii, které se v předchozích letech odehrály, a vyzdvihuje také smrt kněze Jacquesa Hamela. Toho v roce 2016 přímo během mše v Saint-Étienne-du-Rouvray brutálně zavraždili islámští radikálové.
Podle Duky pak mlčení k ničení symbolů západní civilizace povede ke skončení demokracie, úctě k lidským právům i vzájemné toleranci v odlišnostech.
„Požár katedrály v Nantes považuji za druhý útok na naši civilizaci….Budeme-li k ničení ničení symbolů naší civilizace mlčet, tak shoříme podobně jako Alexandrijská knihovna či Reichstag,“ napsal kardinál.
Příčina požáru v Nantes neznámá
Vyšetřování sobotního požáru katedrály v západofrancouzském městě Nantes pokračuje poté, co policie propustila z vazby devětatřicetiletého rwandského uprchlíka. Ten pracoval jako dobrovolník pro potřeby katedrály a v pátek večer měl na starosti uzamčení budovy, uvedla francouzská televize LCI. Muž byl zadržen kvůli rozporům ve své výpovědi.V pondělí večer byl ale propuštěn bez zahájení stíhání, potvrdil prokurátor Pierr Sennes. Ten již dříve upozorňoval, že spojovat zadrženého se spácháním činu je předčasné.
„Věřím, že nemohl zapálit katedrálu. Je to místo, které zbožňuje,“ uvedl duchovní katedrály Jean-Charles Nowak. „Je zodpovědný, velmi laskavý, usměvavý, ale spíše tichý. Vím, že má hodně zdravotních problémů a hodně trpěl ve Rwandě,“ dodal s tím, že dokonce sloužil mše, když zdejší otec Champenois nemohl nebo neměl za sebe jinou náhradu.
Podle právníka zadrženého Me Quentina Chaberta není jeho klient s případem přímo spojený. „Jak znám aktuální vyšetřování, není nic, co by přímo spojovalo mého klienta s ohněm v katedrále. Nebyly ohroženy žádné lidské životy… Nikdo nepřišel o život,“ řekl televizi BFMTV. Podle několika zdrojů byl rwandský občan v posledních dnech nešťastný z toho, že jeho vízum skončilo a nebylo obnoveno.
Příčinou vzniku loňského požáru pařížské katedrály Notre-Dame nebyl podle závěrů předběžného vyšetřování úmyslný trestný čin. Proč začal chrám loni v polovině dubna hořet, zůstává ale nejasné. Vyšetřovatelé se přiklánějí k tomu, že požár mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.
Katedrála Notre-Dame začala hořet 15. dubna večer. Než ji hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, takzvaný sanktusník. Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno oznámil, že chce, aby katedrála měla po rekonstrukci stejnou podobu jako před požárem.
Po zdržení způsobeném mimo jiné pandemií covidu-19 začali na počátku června dělníci rozebírat lešení, které bylo na katedrále už před požárem a oheň jej značně poškodil. Tyto práce by měly být hotovy nejpozději na konci září. Až poté, co bude pryč lešení, bude moci začít vlastní rekonstrukce.