Přehnané pokuty pro živnostníky. Odpůrci EET bojují u Schillerové za jejich zmírnění

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Přehnané pokuty pro živnostníky. Odpůrci EET bojují u Schillerové za jejich zmírněníNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Odpůrci elektronické evidence tržeb (EET) z Podnikatelských odborů se v týdnu sešli s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) a zástupkyní Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Řešili s nimi nesmyslné pokuty, které za EET padají. Další setkání – tentokrát veřejné – je naplánované na druhý květnový týden. Nevoli vyvolal naposledy případ, kdy trafikant dostal pokutu 15 tisíc za to, že jeho prodavačka - důchodkyně nevydala účtenku na bonbony Tic Tac.

„Máme řadu příkladů toho, jak nesprávně, přehnaně tvrdě a někdy i nezákonně se při kontrolách EET postupuje. Kontrolující úředníci podle nás vytvářejí, často uměle a účelově, takové situace a průběh kontroly, které vedou podnikatele nebo jeho zaměstnance k přestupku,“ popsal důvody schůzky předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něj se jedná o druhé jednání na resortu financi za tento týden za zavřenými dvěřmi – první ale nebylo s ministryní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ministryně financí i další zástupci resortu přitom podle Bábka odmítají, že by kontroly nebyly v pořádku. Vyjádření resortu financí k průběhu schůzky se serveru Echo24 zatím nepodařilo získat. „Podnikatelské odbory připraví další požadavky, které předají FS a budou jednat o zmírnění tvrdosti dopadů EET a omezení počtu i moci kontrol,“ uvedl Bábek.

Nevydaná účtenka na 15 korun a minutový rozdíl

Podnikatelské odbory ale i sami podnikatelé či daňoví poradci kritizují finanční správu kvůli často nepřiměřené a nesmyslné tvrdosti při kontrolách.

Bouři zvláště na sociálních sítích vyvolal případ, kdy důchodkyně v trafice nevystavila účtenku za bonbony Tic Tac a majitel stánku dostal pokutu 15 tisíc korun. Zveřejnily ho právě Podnikatelské odbory. Server Echo24 o něm informoval zde. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) po zveřejnění těchto informací obvinila předsedu Podnikatelských odborů ze lži a tvrdila, že protokol o kontrole nemají, nebo že zkreslily jeho obsah. Odbory dokument o pokutě následně zveřejnily na svém Facebooku.

O několik dní později server Echo24 upozornil na další případ. Majitelka malého obchodu s oděvy a galanterií dostala na konci loňského roku pokutu tři tisíce kvůli porušení zákona o evidenci tržeb (EET). Podle úřednic prodavačka zaevidovala platbu a vystavila účtenku až poté, co jí řekly, že dělají kontrolu. Prodavačka říká, že měla na kase rozmarkovaný jiný nákup, ale ženy jí podávaly peníze, a tak si je od nich vzala a položila na pult. Když předchozí zákaznice zaplatila, kontrolorky jí hned řekly, že porušila zákon. Prodavačka tržbu poté zaúčtovala a odeslala do systému, jenže podle kontrolorek to bylo o minutu později, než proběhla platba.

Z údajů finanční správy přitom vyplývá, že rozdala živnostníkům dvakrát tolik pokut než firmám. Zatímco podnikající fyzické osoby jich od počátku do poloviny dubna tohoto roku dostali 3456 v celkové výši 30,7 milionů korun, právnickým osobám rozdala finanční správa jen 1547 pokut v celkové výši 19,2 milionu korun.

Lidé, kteří podnikají jako OSVČ, tak dostali dvakrát více pokut než firmy a zaplatili na nich o 11 milionů více. V průměru přitom na jednoho živnostníka vychází pokuta ve výši 9 tisíc korun, což je částka, která může být pro řadu těch nejmenších podnikatelů klidně i likvidační. Průměrná pokuta na firmu vychází asi na 12,5 tisíce.

Opozice se proto snaží prosadit ve sněmovně zmírnění. Celkem pět stran prosazuje, aby se evidence netýkala neplátců DPH. Ačkoliv vláda tento návrh nepodpořila, ve sněmovně v prvním čtení prošel a má velkou podporu. Proti jsou poslanci hnutí ANO – za prvé to byl jejich šéf premiér v demisi Andrej Babiš, který ještě jako ministr financí EET spustil jako svoji vlajkovou loď v boji proti daňovým podvodům, za druhé jejich současná ministryně financí připravuje vlastní změnu.

Šéfka resortu financí Alena Schillerová připravuje novelu zákona. Evidenci totiž loni výrazně osekal Ústavní soud a ministryně tak musí novelou v evidenci řadu věcí upravit. Změnu chystá i pro drobné podnikatele, ti by mohli využít tzv. offline režimu. Jenže ten v reálu bude byrokraticky mnohem náročnější, protože bude vyžadovat větší papírování.

Podnikatelské odbory plánují kvůli pokutám další setkání se zástupci GFŘ a resortu financí. To by mělo proběhnout 9. května. Bude se jednat o veřejné setkání, kam pozvou i zástupce finanční správy. Zda přijdou, ale není jasné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Finanční správa kvůli EET „nakládá“ živnostníkům dvakrát víc než firmám

Další šikana finanční správy. Za minutu rozdílu v EET pokuta tři tisíce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články