Další šikana finanční správy. Za minutu rozdílu v EET pokuta tři tisíce
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Majitelka malého obchodu s oděvy a galanterií dostala na konci loňského roku pokutu tři tisíce kvůli porušení zákona o evidenci tržeb (EET). Podle úřednic prodavačka zaevidovala platbu a vystavila účtenku až poté, co jí řekly, že dělají kontrolu. Prodavačka říká, že měla na kase rozmarkovaný jiný nákup, ale ženy jí podávaly peníze, a tak si je od nich vzala a položila na pult. Když předchozí zákaznice zaplatila, kontrolorky jí hned řekly, že porušila zákon. Prodavačka tržbu poté zaúčtovala a odeslala do systému, jenže podle kontrolorek to bylo o minutu později, než proběhla platba.
„Ona měla rozmarkováno a obsluhovala, kontrolorky jí do toho vlezly, ale ona ještě nedokončila nákup před tím. A když dokončila nákup před tím, vytáhly průkazky a řekly jí, že má problém. Ta paní se z toho složila,“ popsal případ serveru Echo24 známý prodavačky, který jí nyní pomáhá celou věc řešit.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Kontrola se uskutečnila na konci října minulého roku. Podle kontrolorek se paní dopustila přestupku, protože nevystavila účtenku a nezaevidovala platbu, za což hrozí pokuta až ve výši půl milionu. Účtenku dle nich vydala až poté, co se legitimovaly jako úřednice finančního úřadu. V protokolu píší, že k nákupu došlo v 9:49 a v systému finanční správy je čas 9:50. Jednalo se přitom o nákup zipu, který stál 30 korun. Navíc podle nich měla špatně označenou provozovnu, což byla „přitěžující okolnost“.
Prodavačka se chce proti kontrole bránit. Podle ní se kontrolorky nechovaly správně, protože si v obchodě, který není samoobslužný, vzaly samy ze stojanu zboží a daly jí za něj peníze. Nepočkaly, až doobslouží předchozího zákazníka a bude se jim plně věnovat. Hned, jak předchozí zákaznice zaplatila, jí řekly, že jsou z finančního úřadu a že porušila zákon. Nedaly jí tak ani šanci obchod dokončit.
V tom jí dává za pravdu i odborník na daně. „Z právního hlediska v daném případě nedošlo ani k samotnému uzavření kupní smlouvy. Samotným předáním finančních prostředků úředními osobami ještě nebyl ukončen kontraktační proces, který vyjma nabídky a jejího přijetí vyžaduje také úkony směřující k perfekci smlouvy. Tím není ani samotné přijetí těchto peněžních prostředků do sféry prodavačky, ale úkon směřující k nabytí těchto finančních prostředků do majetkové sféry majitele obchodu,“ uvedl pro server Echo24 Tomáš Rydval z daňové kanceláře Tomáše Goláně.
Jedná se tak o další z řady tvrdých zásahů proti drobným podnikatelům a také špatný přístup finanční správy. V týdnu se objevil případ, kdy důchodkyně v trafice nevystavila účtenku za bonbony Tic Tac a dostala pokutu 15 tisíc korun. Informovali jsme o tom zde.
Podle odborníků na daně jsou přitom obecně drobní živnostníci a podnikatelé nejčastěji předmětem šetření finanční správy a to ať už kvůli EET nebo třeba kontrolnímu hlášení DPH, což je další povinnost, kterou zavedl bývalý ministr financí a současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zatímco velké firmy mají na ohlídání dodržení všech zákonných povinností i celá účetní oddělení, v malých firmách se o vše stará často jeden člověk. Malé firmy či živnostníci tak mají vyšší pravděpodobnost, že se dopustí nějaké chyby.