Babišův boj o vnitro. Vládu obětoval kvůli trestnímu stíhání

VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ

Babišův boj o vnitro. Vládu obětoval kvůli trestnímu stíháníNOVÉ
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ministersva vnitra nevzdal. Způsobil tím krach vyjednávání se sociálními demokraty. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Šéf hnutí ANO a premiér v demisi Andrej Babiš se rozhodl obětovat vládu s důvěrou, kterou by přinesli sociální demokraté, aby neztratil moc nad ministerstvem vnitra. To je totiž zcela klíčový resort s ohledem na to, že Babiš i jeho rodina jsou trestně stíhaní.

Po několika týdnech vyjednávání mezi zástupci hnutí ANO a ČSSD to vypadalo, že si obě strany „plácnou“. Byli schopní se dohodnout na daních, karenční době i zbytku programu.Ve čtvrtek večer ale najednou vyjednávání krachlo. Nepřekročitelnou hranicí pro obě strany zůstalo ministerstvo vnitra. Sociální demokraté ho chtěli výměnou za to, že budou tolerovat trestně stíhaného Babiše v čele vlády jako určitou pojistku. Premiér v demisi jim byl ochotný dát pět jiných resortů včetně pro ČSSD klíčového ministerstva práce a sociálních věcí a spravedlnosti. Vnitra se ale vzdát ochotný nebyl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ministerstvo vnitra je totiž klíčový resort, do jehož gesce spadá policie. Babiš, jeho manželka Monika a jeho dvě dospělé děti jsou trestně stíhání v kauze Čapí hnízdo. Podle české policie i vyšetřovatelů Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) se dopustili podvodu. Šéf hnutí ANO tak má velkou motivaci, proč mít na vnitru svého člověka, a ne sociálního demokrata.

Babiš hned po krachu vyjednávání řekl, že je nesmysl, že by bylo možné přes jednotlivé resorty zasáhnout do trestního stíhání. „Snažil jsem se být nad věcí, tak jsem řekl – dobře, kauza je u státního zástupce a resort spravedlnosti je nad státními zástupci, tak si jej vezměte, pokud máte pocit, že by ministr spravedlnosti mohl mít nějaký vliv na trestní stíhání. Logika je scestná, kdyby to tak bylo, tak asi bych byl těžko stíhán,“ řekl v rozhovoru pro Právo.

Tím ale výrazně zpochybnil svá starší vyjádření, v nichž opakovaně řekl, že je možné mocensky zasáhnout do práce policie. „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení,“ řekl Babiš například během svého vydávání ve sněmovně poslancům. Také opakovaně řekl, že jde o „vylhanou politickou kauzu“.

Vnitro nyní vede Babišův ministr v demisi Lubomír Metnar. I ten přitom při nástupu do resortu naznačil, že se na Babišovo vyšetřování bude chtít z pozice ministra podívat. „Mám pochybnosti jenom na základě mediálních vystoupení. Musím to vyhodnotit. Nevím, jak to je. Když se zaměřím pouze na mediální informace, pak to ve mně nějaké pochybnosti vzbuzuje. Budu ale chtít vidět, jaký je objektivní stav. Budu chtít mluvit s jednotlivými lidmi a budu chtít, aby se mi k tomu vyjádřili a řekli, jak to vypadá,“ řekl po svém nástupu do funkce.

Faktem také zůstává, že Babiš se už dříve snažil policii zdiskreditovat. Konkrétně několikrát zaútočil na vyšetřovatele Pavla Nevtípila, který měl jeho kauzu na starosti. „Od samého začátku dostali kauzu přidělenou ti správní policisté, kteří v minulosti spolupracovali s kmotry, konkrétně pan Pavel Nevtípil, který vystupoval s (pražskou státní zástupkyní) paní Máchovou v kauze, při níž byl pan Sitta připraven o papírnu Neograph,“ řekl Babiš v jednom z rozhovorů v době, kdy sněmovna rozhodovala o jeho vydání ke stíhání.

Krátce po nástupu do vlády také začal vytvářet tlak na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Nejdříve mu řekl, že by měl z funkce odejít sám a že v tom případě to bude „bez skandálu“. Když se tak nestalo, zahájil s ním kázeňské řízení. Právě přes GIBS by přitom bylo možné vyšetřovatele Nevtípila obvinit, protože kauza Čapí hnízdo byla „účelová“.

Možným dílkem do skládačky může být i prohlášení trojice investigativních novinářů – Sabiny Slonkové, Janka Kroupy a Jaroslava Kmenty, že se je policejní složky snaží zastrašit a odradit od další práce mj. na kauze Čapí hnízdo. Novináři upozornili, že jim od inspekce a policie přišla série předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. V daných věcech už přitom na úřadech vypovídali. „Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování mají nás a naše zdroje kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce,“ napsali novináři.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Policie nás zastrašuje kvůli Babišovi, říkají Kmenta, Slonková a Kroupa v prohlášení

Babiš rozjel policejní puč

Babiš zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS Murínem

S Metnarem se shodujeme, tlak od Babišovy vlády necítím, říká šéf policie Tuhý

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články