Bývalý král kvůli kauze opustil Španělsko. Místo jeho pobytu je tajemství
FINANČNÍ SKANDÁL
Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou domovinu opouští kvůli korupční kauze, zůstává i nadále tajemstvím. Imigrační úřady Dominikánské republiky v úterý popřely spekulace o tom, že se monarcha nachází na jejím území. Podle portugalských médií se zase král odstěhoval do Portugalska, kde strávil část dětství a kde dlouho v exilu pobývali jeho rodiče. Královský palác nesdělil, kam Juan Carlos I. odjel.
Bývalý král, „v rozporu" s informacemi některých španělských médií, podle dominikánského úřadu "nevstoupil na státní území" karibské země. Informace o možném pobytu bývalého krále nemá ani tamní ministr zahraničí, píše AFP. Juan Carlos I. má ve španělsky hovořící zemi na ostrově Hispaniola mnoho přátel.
„Veden přesvědčením, že tak nejlépe posloužím Španělům, jejich institucím i tobě coby králi, informuji tě o svém uváženém rozhodnutí vystěhovat se v této době ze Španělska. Činím toto rozhodnutí s velkou bolestí, ale vyrovnaně," stojí v listu, z nějž citovala agentura AFP.
🇪🇦 El rey emérito de España, Juan Carlos I, ha anunciado al rey Felipe VI que se marcha del país. La decisión se enmarca en los escándalos económicos y judiciales que envuelven a su figura. pic.twitter.com/qmXoqDnXKN
— Descifrando la Guerra (@descifraguerra) August 3, 2020
Felipe VI. otcovo rozhodnutí přijal podle paláce s "vděčností a respektem". Zdůraznil také "historický význam otcova panování a jeho služby Španělsku i jeho demokracii".
„Byl jsem králem téměř 40 let a vždy jsem chtěl pro Španělsko a korunu to nejlepší," uvádí Juan Carlos I. v dopise. Přiznává v něm, že se rozhodl na základě "odezvy na určité epizody svého soukromého života". Chce prý také zabránit tomu, aby synovi ztěžoval jeho roli. „Žádá si to můj odkaz a důstojnost," dodává bývalý panovník.
Dvaaosmdesátiletý bývalý král neuvedl, kam hodlá přesídlit. List El Mundo napsal, že král už ve Španělsku není a že se jeho rozhodnutí netýká jeho choti Sofíe, která dnes byla v rezidenci Zarzuela a zůstane tam. Deník El País uvedl, že byl dopis zveřejněn několik hodin poté, co Juan Carlos I. z rezidence odjel a zřejmě už byl mimo Španělsko.
„Plně respektujeme důvody, které vedly k rozhodnutí královské rodiny, tedy vytvořit odstup od údajně pochybného a hanebného chování jednoho z jejích členů," uvedl dnes španělský premiér Pedro Sánchez. "Instituce by neměly být souzeny, měli by být souzeni lidé. A v tomto případě Juan Carlos jasně řekl, že pokud bude třeba, je justici k dispozici – jako jakýkoliv jiný Španěl," dodal ministerský předseda.
Respekt ale nesdílí třeba místopředseda vlády Pablo Iglesias, který je šéfem radikální levice. „Útěk Juana Carlose Bourbonského do ciziny je nedůstojným krokem bývalého šéfa státu, který tak nechává monarchii ve velmi kompromitujícím postavení," napsal v pondělí na twitteru Iglesias.
Juan Carlos I. byl hlavou státu od roku 1975 a abdikoval v roce 2014 v synův prospěch. Už tehdy byla monarchie poznamenaná korupční kauzou králova zetě.
Od roku 2018 prokuratura vyšetřovala kauzu týkající se zakázky výstavby vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, kterou v roce 2011 získalo konsorcium španělských firem. Případ pak převzala prokuratura nejvyššího soudu. Vyšetřuje se podezření, že Saúdská Arábie zaplatila několika lidem, mezi nimiž je jmenován i Juan Carlos I., jako úplatek miliony eur.
Podle médií Juan Carlos I. údajně převedl velkou sumu peněz bývalé milence, což vyšetřovatelé hodnotí jako možnou snahu ukrýt peníze před úřady. Premiér Pedro Sánchez k obviněním nedávno řekl, že jej znepokojují.