Vláda jedná o cenovém stropu na energie, do poslední chvíle ale parametry nejsou jasné
JEDNÁNÍ VLÁDY
Vláda ve středu řeší klíčové opatření v podobě zastropování cen energií, do poslední chvíle ale podle vyjádření ministrů nejsou některé parametry zcela zřejmé. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) by se totiž cenový strop měl schvalovat spolu s parametry pro zdanění mimořádných zisků, na což ale podle mluvčí ministerstva financí Michaely Lagronové, podle níž chce úřad parametry takzvané windfall tax představit ve čtvrtek, ve středu nedojde. U malých a středních firem uvažuje o zastropování cen plynu na 80 procentech jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let.
Definitivní podoba opatření na zastropování cen energií bude podle Síkely jasné až po jednání vlády. Ministry čeká ve středu hektický den v souvislosti s návštěvou katarského emíra a také zahraničních ministrů, kteří se do Prahy sjíždějí na summit. „Dnes budeme schvalovat zavedení cenového stropu na elektřinu a plyn pro domácnosti, spotřebu v tomto případě nebudeme omezovat. Už jsme přislíbili, že elektřina bude spotřebovaná na šesti korunách za kilowatthodinu, plyn na polovině, tedy na třech korunách,“ řekl Síkela.
„Schvalovat budeme i cenový strop pro malé a střední firmy ve stejné výši. Tam budeme dnes diskutovat, jestli nějakým způsobem tu celkovou spotřebu omezíme. Pak je tam samozřejmě otázka veřejných služeb, což je předmětem jednání, tedy jestli tam nedoplníme další segmenty,“ dodal ministr.
Dopad do rozpočtu je podle výpočtů MPO plánován na 130 miliard, rozpočtováno na příští rok je ale pouze 100 miliard. „Já zatím nevidím důvod ty rozpočtové dopady měnit. My jsme od začátku mluvili o 130 miliardách, ale samozřejmě záleží na tom, jakým způsobem a co budeme kompenzovat, což se bude odvíjet od toho, jaké v té době budou panovat ceny na trhu. Dali jsme si docela hodně práce s modelem, s nímž pracujeme a který má řadu proměnných,“ uvedl ministr.
Podle něj se rozpočet dopadu opatření vytvářel na to, jaký byl původní návrh komise, tedy že nebude zastropována celková spotřeba, ale jenom 80 procent té historicky nejvyšší za posledních pět let. „Pokud bychom ta pravidla ještě více rozvolnili a neupravili ten model, tak tam pochopitelně budou dopady znatelnější. To ale neznamená, že naše pokrytí bude u malých a středních podniků na celou spotřebu, ještě o tom budeme jednat, na celou spotřebu to bude u domácností,“ řekl Síkela. Mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová řekla, že se ve středu nestihne projednat zdanění mimořádných zisků, k jehož představení dojde ve čtvrtek.
To ale považuje za zásadní šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Tzv. Windfall tax, neboli zmíněné zdanění mimořádných zisků například energetických firem, bank nebo rafinérií musí podle něj být schváleno společně s cenovým stropem.
„Musíme se dívat i na zdanění nadměrných zisků, kdy se podle odhadů bavíme o sto miliardách. Zastropování nemůže jít celé na vrub státního rozpočtu,“ řekl Bartoš s tím, že se debaty o zastropování cen a windfall tax nedají oddělit. Zároveň řekl, že ještě není přesně vyřešeno, jakým způsobem se budou mimořádné zisky danit. Ministr dopravy Martin Kupka v neděli v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News řekl, že vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců 40 až 60 procenty a že konkrétní výši chce určit na nejbližším jednání.
Podle Bartoše by bylo potřeba konkrétně vymezit výjimky mezi malými a středními podniky v tom smyslu, že na všechny se nedá aplikovat stejné měřítko.
„Ten návrh (na zastropování cen) je podle mě dobrý a opatření na omezení 80 procent spotřeby je validní, ale nedá se aplikovat na všechny segmenty. Já mám ve svém resortu například oblast cestovního ruchu a souvisejících služeb. A tam jsou oblasti a volnočasové aktivity pro děti a pro rodiny, kde tu spotřebu prostě nemůžete omezit. Nejde mít saunu, kde nebude teplo, nebo plavecké bazény, kam chodí děti na povinné kurzy. Takže na to se chci podívat na ty parametry a na to, jak jsou nastaveny pro malé a střední podniky,“ řekl Bartoš s tím, že oceňuje, že lázně budou brány ve formě zdravotnických zařízení. „Ale je to poměrně komplexní problém. Důležité je, abychom tím sítem pomoci na nikoho nezapomněli,“ řekl Bartoš.