„Je slabý a nestačí na to“. Petříčka obcházejí za zády komunisté, Metnar i Babiš
Koordinace zahraniční politiky
Ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nechávají stranou zástupci hnutí ANO i KSČM při některých důležitých zahraničních otázkách. Sociálnědemokratický politik tak například chyběl na schůzce šéfa komunistů Vojtěch Filipa a zástupců vládního hnutí Andreje Babiše spolu s ministrem obrany Lubomírem Metnarem, který se také týkal odchodu českých vojsk z Iráku. Po schůzce napsal šéf komunistů a místopředseda sněmovny Filip dopis svému iráckému protějšku, o kterém Petříček také nevěděl, což potvrdil i pro Echo24.
Po dobu působení v Černínském paláci je Petříček pod značnou kritikou zejména od opozice, ale také od komunistů, kteří si přejí jeho odchod z funkce. Jedním z nejhlasitějších kritiků je rovněž europoslanec za ODS Jan Zahradil, který označil ministra zahraničí jako nekompetentního a slabého. „Alexandr Vondra zcela správně poukazuje na to, že ministerstvo zahraničí selhává v koordinaci zahraniční politiky. A ministr Petříček svými reakcemi jen dokazuje, že je slabým ministrem a na svou roli nestačí,“ uvedl na Twitteru Zahradil v neděli v souvislosti s pořadem Otázky Václava Moravce, kde se do Petříčka pustil nový místopředseda ODS Vondra.
Vondrovi vadilo, že je česká zahraniční diplomacie nejednoznačná a neprůhledná. Podle něj se velmi liší od stanovisek Miloš Zemana či premiéra Andrej Babiše. To je prý také důvodem, proč se do zahraniční politiky pouští i lokální a regionální politici, jako je například primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), který vypověděl smlouvu Pekingu.
Petříčka ale obešli zejména při schůzce hnutí ANO a KSČM, která se konala v pátek. Na ní zasedl premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a předseda KSČM Vojtěch Filip. Společně si pak ujasňovali další fungování mise českých vojáků v Iráku, proti kterému komunisté aktivně vystupují.
Po schůzce napsal Vojtěch Filip, sám místopředseda sněmovny, dopis místopředsedovi iráckého parlamentu, zda je usnesení o odchodu vojsk ze země závazné. (Již podle dřívějších informací není toto rozhodnutí pro iráckou vládu závazné.) Dopis však neviděl ministr zahraničí, kterého tím Filip obešel. „Nikoliv. Já jsem tento dopis rozhodně neviděl,“ řekl pro Echo24 Petříček.
Deníku Echo24 také předseda KSČM uvedl, že podle odpovědi otevřou toto téma na půdě Poslanecké sněmovny. To pak potvrdil i poslanec Leo Luzar. „Ministr Metnar operuje tím, že mají oficiální pozvání irácké vlády a zatím nebylo změněno. Jejich partnerem je irácká vláda a ne parlament. Skutečně nevíme jaké jsou zákonné vazby a proto předseda Vojtěch posílá dotaz svému protějšku do parlamentu. Zcela oprávněně se ptáme vlády, jak chce vláda v Iráku dále pokračovat, co tam chce dělat dlouhodobě,“ řekl pro Echo24 Luzar.
Petříček je ve velké nemilosti zejména u prezidenta Miloše Zemana, který ho často kritizuje. Právě s hlavou státu mají velmi odlišný pohled na směřování české zahraniční politiky. Zeman například uvažuje nad účastí summitu 17 zemí s Čínou, protože se mu nelíbí množství investic, které Čína v České republice realizuje. O své zastupování však nepožádal ministra zahraničí, ale šéfa ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka.
Petříček kritice čelil i v pořadu na ČT, kde se podle něj mají i regionální politici vyjadřovat k zahraničním tématům. „Nemám možnost jim nařídit, co mají dělat. Ale je pravda, že řada aktérů mediálně využívá, že nemá na domácí půdě témata a věnuje se proto zahraniční politice,“ řekl. Podle něj se navíc podařilo diplomacii zkoordinovat tím, že se pravidelně uskutečňují schůzky ústavních činitelů.