Z dětského mazlíčka se stal postrach. Mývalové ničí úrodu i domy
Mýval není mazlíček
Japonsko se potýká se záplavou mývalů. Nepůvodní druh vzal zemi vycházejícího slunce útokem a výsledkem je zničená úroda, poškozené chrámy a vytlačování původních druhů. Viníkem je přitom jedna populární dětská postavička.
Mýval se stal oblíbeným mazlíčkem v 70. letech, kdy se v Japonsku objevila knížka pro děti Rascal the Raccoon (Mýval Rošťák). V Japonsku se populární postavička stala také hrdinou stejnojmenného seriálu a z mývala se tak stal populární domácí mazlíček.
Jakkoliv jsou ovšem mývalí mláďátka považována za roztomilá, jedná se stále o divoké zvíře. Většina japonských rodin proto nového mazlíčka nakonec vypustila do přírody, kde se zvířata začala množit. Japonská vláda brzo rozpoznala problém nového invazivního druhu a zakázala jejich dovoz i chov. Mývaly se ovšem z přírody už dostat nepodařilo.
A Rascal the Racoon stamp set has been announced! Do you remember this anime from 1977? So cute! http://t.co/Vq7sdgeS pic.twitter.com/84vUdOhn
— Tokyo Otaku Mode@TGS 9/20-23 (@TokyoOtakuMode) 6. září 2012
Mývalové jsou všežravci, rychle se rozmnožují a v Japonsku podle serveru Asahi ročně způsobí v zemědělství škodu za 300 milionů jenů (58 milionů korun). Problémem jsou mývalové i pro celý místní ekosystém. Protože si často budují nory v neobydlených budovách, trpí tím i japonské svatyně a chrámy, které jsou znečištěné a poškrábané. Mývalové jsou dokonce jedním z hlavních příčin poškození chrámů.
S mývaly má problémy i Evropa, včetně Německa nebo České republiky. K nám se mýval dostal právě od našeho západního souseda, kde se původně měli mývalové chovat na kožešinu, díky absenci přirozeného predátora se ovšem vypuštění jedinci přemnožili.