Smrt na sklonku války. Slavný Roland Garros zahynul v Ardenách
100 let od smrti letce
Dnes je jméno Rolanda Garrose známé především fanouškům tenisu, jelikož je po něm pojmenován pařížský tenisový areál, ve kterém se hraje grandslamové French Open. Roland Garros byl však slavný pilot počátků letectví, který se vedle několika výškových rekordů především vyznamenal prvním přeletem Středozemního moře. Letos 5. října uplyne sto let od jeho úmrtí.
Rodák z ostrova Réunion (narodil se 6. října 1888) vystudoval v Paříži vysokou ekonomickou školu, poté začal pracovat v automobilové firmě a věnovat se automobilovému sportu. Do letadla poprvé usedl v roce 1909. Posléze se zúčastnil řady leteckých akcí a závodů a vytvořil několik výškových rekordů.
Jeho nejslavnějším kouskem však byl první přelet Středozemního moře. V letadle Morane-Saulnier přeletěl 23. září 1913 za sedm hodin a 53 minut vzdálenost 730 kilometrů, které dělily místo startu Saint-Raphael ve Francii od tuniské Bizerty. Pět set kilometrů trasy přitom vedlo přímo nad mořem a při přistání mu zbylo jen pět litrů paliva.
Za první světové války patřil Garros mezi významné francouzské letce. Stál u zrodu prvních útočných letadel (letadla se zpočátku používala pouze jako pozorovací) a v dubnu 1915 se mu podařil jeden z prvních sestřelů nepřátelského letadla v historii letectví. Několik dní poté havaroval na německém území a skončil v zajateckém táboře, odkud se mu po několika neúspěšných pokusech podařilo uprchnout až v dubnu 1918. Vrátil se na frontu, konce války se však nedožil. Zahynul doslova v jejích posledních dnech – v letecké bitvě v Ardenách 5. října 1918, navíc den před svými 30. narozeninami.
Pařížský tenisový areál, kam chodil hrát jako student, byl po něm v Paříži pojmenován v roce 1927.