Léky mi změnily sexuální orientaci, tvrdí třiadvacetiletý Brit
VLIV LÉKŮ NA SEXUÁLNÍ ORIENTACI
Třiadvacetiletý Scott Purdy přestal cítit náklonnost k ženám a začal si více všímat mužů. Podle jeho slov to způsobily léky proti bolesti, které začal brát kvůli zlomené noze. Svým veřejným prohlášením vyvolal odmítavou reakci u LGBT organizací a vzbudil ve Velké Británii velkou veřejnou diskuzi na téma sexuální orientace a jejího možného ovlivnění. O kauze informuje deník The Independent.
Místo toho, aby se věnoval své přítelkyni, začal si více všímat opačného pohlaví. „Všiml jsem si, že má touha po ženách zmizela a já začal vyhledávat mužskou pozornost,“ uvedl pro deník.
Se svou přítelkyní se po šestiměsíčním vztahu rozešel. „Nikdy mne muži nezajímali. Když jsem byl mladší, tak jsem byl trochu zvědavý, ale po pár týdnech užívání Pregabalinu jsem zjistil, že už mě přítelkyně fyzicky nepřitahuje. Věděla, že užívám Pregabalin,“ vysvětlil, proč svou přítelkyni opustil.
Podle jeho slov na několik týdnů léky proti bolesti vysadil a touha po mužích začala ustupovat.
Purdyho vyznání však neuspělo u LGBT organizací. „Tvrzení, že lék proti bolesti může pozměnit sexuální orientaci nebo genderovou identitu, je škodlivé pro lidi, kteří si prochází něčím, co může být velmi náročné,“ reagovala na Purdyho tvrzení Rosella Nicosia, vedoucí oddělení mentálního zdraví v LGBT nadaci.
Podle, v článku citovaného, doktora Simona Lathama se lék používá k léčbě úzkosti, protože „ovlivňuje to, jak pracují neurotransmitery v mozku, což může vést ke snížení bolesti a úzkosti.“
Vedlejší účinky léku však nepotvrdil. „Sexualita je složitá, bylo by těžké říci, že Pregabalin ovlivnil něčí sexualitu,“ dodal Latham pro deník.