Týdeník Echo: Proč jsou Poláci zase biti, jak oddálit stárnutí a co chystá budoucí ministr zdravotnictví
Týdeník Echo
Vlastimil Válek, pravděpodobně budoucí ministr zdravotnictví ve vládě Petra Fialy, se dívá na čtenáře z obálky nového čísla Týdeníku Echo. Velký rozhovor o aktuální pandemické situaci s ním vede Daniel Kaiser. Další veřejný Salon Týdeníku Echo, spolupořádaný s Knihovnou Václava Havla a moderovaný šéfredaktorem Daliborem Balšínkem, se tentokrát týká napjatých vztahů mezi Evropskou komisí a Varšavou.
A máme v dohledné době šanci na dlouhověkost? O pozoruhodném miliardářském projektu píše Marian Kechlibar. O své postřehy z pražské výstavy fotografií z pozůstalosti malířky Fridy Kahlo se dělí Jiří Peňás, k hollywoodské tragédii, v níž nešťastnou shodou okolností účinkoval herec Alec Baldwin, se vrací Ondřej Štindl. O neblahých finančních aspektech přerozdělování uvažuje Lenka Zlámalová.
Do Salonu Týdeníku Echo přišli na pozvání Dalibora Balšínka soudce Josef Baxa, europoslanec Alexandr Vondra a ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Posledně jmenovaný řekl mimo jiné: „Určitě souhlasím s tím, že Polsko má nižší institucionální kulturu než Česká republika. Umíme instituce budovat hůř. Jsem třeba velký fanoušek české ústavy, byl bych rád, kdyby polská byla napsaná tak dobře jako česká. Polský systém vznikal víc za pochodu. Přesně to, co říkáte, soudní systém vznikl v podstatě ještě jakožto záchranný člun pro komunisty Jaruzelského režimu a bohužel v nezměněné podobě funguje dodnes, což mnozí soudci kritizují, protože tam vidí spoustu nedostatků, které vznikly tím, že byl zřizován v osmdesátých letech ještě komunistickým státem.“
O odvěké touze lidstva prodloužit život píše Marian Kechlibar. Není to však plané fantazírování, nýbrž zpráva o projektu Altos Labs, což je „podnik financovaný dvěma význačnými podnikateli. Jedním z nich je Jurij Milner, fyzik s dvojím občanstvím (izraelské a ruské), který stál u vzniku firem jako Facebook a Mail.ru; v listopadu bude slavit šedesátku a jeho jmění se odhaduje na pět miliard dolarů. Ten druhý nepotřebuje žádné představování: je to Jeff Bezos, o dva roky mladší než Milner. Patrně ale nejsou sami, bohatých partnerů bude v Altos Labs nejspíš víc, jenom o sobě nechtějí dát vědět. Cílem Altos Labs je dát dohromady nejlepší světové mozky, které se nyní zabývají studiem stárnutí, a vytvořit biologický ekvivalent laboratoří v Los Alamos, kde kdysi lidé jako Oppenheimer, Feynman a Teller během čtyř hektických let zkonstruovali atomovou bombu. Základní plat profesorů má být milion dolarů ročně, doprovázen bude také kapitálovým podílem na firmě (akciemi) a dostanou k tomu ještě navíc volnou ruku ve výběru témat, kterými se chtějí zabývat. Nebudou svazováni byrokracií grantových systémů ani hierarchií univerzit a ústavů, ve kterých dosud působí“.
Jak vidí blízkou budoucnost českého zdravotnictví Vlastimil Válek, kandidát na ministra zdravotnictví ve vládě Petra Fialy? Danielu Kaiserovi v rozhovoru říká: „Myslím, že v druhé půlce listopadu se začne omezovat péče a do konce listopadu bude mít většina nemocnic velké problémy. Nebudou se operovat kyčelní klouby, zase pár lidí umře na kolorektál nebo na různé nádory, protože holt pro ně budou uzavřené jipky. Chronici půjdou do kytek. Ovšem, ano, nebudou tolik umírat lidi na covid. A stejně to pak bude na jaře a příští rok na podzim zase a pořád dokola. Dokud se nenaočkujeme. Moc bych se chtěl mýlit a udělám všechno pro to, aby to nenastalo.“