Kostry v těsném objetí. Ženu z doby bronzové mohli pohřbít zaživa
Historie partnerských vztahů
Láska až za hrob. Objev, který archeologové učinili na západě Ukrajiny, vrhá nové světlo na hloubku partnerských vztahů v době bronzové. Nalezené kostry muže a ženy jsou totiž pohřbeny v objetí. Výzkumníky zaráží ještě jedna věc. Z poloh koster usuzují, že žena mohla být pohřbena zaživa a dokonce i dobrovolně. V tamní dobové kultuře byla společná pochování manželů poměrně běžná.
Poloha koster nalezených jižně od ukrajinského města Ternopil není obvyklá při ukládání zemřelých k věčnému spánku. Jedna druhou totiž viditelně objímá – propletené nohy, ruka na hrudi a hlavy natočené k sobě dotýkající se čely. Pokud by si však někdo myslel, že takto byl zemřelý pár pochován až po smrti, patrně by se mýlil. Archeologové mají za to, že žena byla pohřbena ze své vůle poté, co zemřel její partner.
„Možná, že ta žena nechtěla žít s jiným mužem a zvykat si na nový způsob života, takže upřednostnila zemřít se svým manželem,“ přemítal pro britský DailyMail vedoucí výzkumného týmu Mykola Bandrivsky z Ukrajinského archeologického institutu. K teorii o dobrovolné smrti se přiklání z důvodu, že po smrti by prý bylo velice náročné tělo do takové polohy dostat. „Aby se k manželovi připojila snadno a bezbolestně, mohla například vypít kalich s jedem,“ dodal Bandrivsky.
Kultura, která se v této oblasti v době bronzové nacházela, je odborníkům známá pro svůj citlivý přístup k zacházení s mrtvými. V jiných případech zdejších hrobů nalezli například lidské kostry držící se za ruce, líbající jedna druhou na čelo, nebo v objetí.