Stačí jedna dávka. Jak funguje a jak účinná je vakcína od Johnson & Johnson
NOVĚ SCHVÁLENÁ VAKCÍNA
Státy Evropské unie dostaly do koronavirového arzenálu další schválenou vakcínu. Dlouho očekávané očkovací látce od americké společnosti Johnson & Johnson udělila zelenou Evropská léková agentura (EMA). Mnozí si od ní slibují rychlejší vakcinaci populace – na rozdíl od jiných přípravků stačí aplikovat pouze jednu dávku k plné imunitě. Do České republiky ale nedorazí jen tak, první dodávky se očekávají až v polovině dubna. Do toho výrobce údajně čelí logistickým a výrobním komplikacím, ve druhém čtvrtletí proto zřejmě nedodá do EU nasmlouvaný počet dávek.
Očkovací látka od Johnson & Johnson se řadí do kategorie virových vektorových vakcín (stejně jako např. AstraZeneca nebo Sputnik V). V praxi „zneužívá“ jako nosiče geneticky upravený a nikterak nebezpečný virus, v tomto případě vzácný adenovirus Ad26. Ten se dostává do buněk, které pak dle přineseného „návodu“ (resp. proteinového výběžku) začnou vyrábět bílkoviny koronaviru, ale žádnou jinou jeho část. Stačí totiž k tomu, aby tělo odstartovalo imunitní reakci. Tím se imunitní systém vycvičí na opravdový střet s covidem-19.
Britsko-švédské a ruské vakcíny proti koronaviru fungují vesměs podobně, jen používají jiný typ nosiče. AstraZeneca vsadila na upravený šimpanzí adenovirus ChAdOx1, rovněž vyvolávající imunitní reakci. Sputnik V používá hned dva adenoviry (Ad26 i Ad5), čímž zvyšuje pravděpodobnost na tvorbu protilátek. Princip virových vektorových vakcín je o něco starší, ale také levnější, může u nich ale nastat problém, že si lidé na některé adenoviry už vytvořili protilátky, jelikož jsou relativně časté. V tu chvíli pak není vakcína tolik účinná, proto výrobci musí vsázet na vzácné a geneticky upravené adenoviry, aby došlo k vycvičení imunitního systému. U adenoviru s označením Ad26 má protilátky jen zlomek populace.
Asi nejdůležitější rozdíl oproti dosud schváleným vakcínám je skutečnost, že k plné imunitě stačí podání jediné dávky. Významně by se tím urychlilo očkování populace – prakticky by přítomnost přípravku Johnson & Johnson zdvojnásobila očkovací tempo. Ušetřilo by se také na logistice. Další kladnou vlastností je stabilita vakcíny, nepotřebuje ke skladování extrémně nízké teploty jako přípravek od firem Pfizer/BioNTech a v lednici vydrží až tři měsíce.
Dostatečná účinnost, vzdálené dodávky
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvedl, že si tři příjemci vakcíny od Johnson & Johnson prošli závažnějšími vedlejšími účinky, přímá souvislost s očkovací látkou ale ještě nebyla prokázána – jejich analýza neodhalila žádné konkrétnější obavy o bezpečnost přípravku. Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou tak podobné jako u jiných vakcín – především bolest v místě vakcinace (48,6 procent), bolest hlavy (39 procent), únava (38,2 procent) či bolest svalů (33,2 procent). Zlomek lidí se muselo poprat se zvýšenou teplotou, což je u očkování běžný jev. V souvislosti s přípravkem od Johnson & Johnson nikdo nezemřel.
Co se týče účinnosti, dle FDA vakcína poskytuje zhruba 66procentní ochranu proti středně těžkému až těžkému průběhu nemoci. Americký regulátor ve své únorové zprávě na základě odborných studií také sdělil, že v USA vykazovala vakcína 72procentní účinnost. O něco méně to bylo v Latinské Americe (66 procent), v JAR byla účinnost zase 57procentní, a to zřejmě kvůli tamější mutaci koronaviru. Globální studie se zúčastnilo okolo 44 tisíc dobrovolníků.
Dobrou zprávou také je, že vakcína snižuje riziko nákazy již dva týdny po podání, účinnost proti těžkému průběhu se navíc dle novějších studií zlepšuje – ani měsíc po aplikaci nejsou evidovány hospitalizace ani úmrtí v souvislosti s covidem-19. Otazníkem tak zůstávají mutace koronaviru, které ale trápí i ostatní vakcíny. Zde se počítá s o něco nižší účinností, nikoliv ovšem nulovou. Na další data a studie se stále čeká.
DATA. Právě schválené vakcíny Johnson&Johnson máme objednané. Mělo by jich celkem přijít 2 miliony, což znamená pro stejný počet osob, touto vakcínou se očkuje pouze jednou. První dodávky vakcíny budeme mít v Česku koncem dubna. Na jednání s touto firmou se to pokusíme uspíšit.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) March 11, 2021
Od očkování s tímto přípravkem nás ale dělí více než měsíc. První dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson by měly do Česka přijít kolem poloviny nebo počátkem druhé poloviny dubna. Distribuce vakcíny v ČR by měla být vyřešena v řádu dnů, zřejmě se jí ujme společnost Avenier, která u nás obstarává rozvoz vakcíny od Moderny a částečně i AstraZeneky. Celkem má ČR objednané dva miliony dávek, v dubnu by jich mělo podle dřívějších informací dorazit 185 tisíc dávek. Představitelé unijních zemí budou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) s výrobcem jednat pravděpodobně koncem příštího týdne a bojovat o rychlejší dodání.
Firma Johnson & Johnson je tedy připravena začít vakcínu dodávat do Evropy od dubna, do poloviny roku by měla unijním zemím doručit 55 milionů dávek. Celkem má EU na základě společné smlouvy získat 200 milionů dávek s možností stejné množství přednostně dokoupit. Výrobce ale údajně čelí problémům s dodávkami, které mohou zkomplikovat plány v první polovině roku. Jak píše deník The Irish Times, uvedl to úředník EU pro agenturu Reuters. Společnost odmítla tuto věc komentovat.