„Měly by padat hlavy.“ Politici odsuzují zákrok strážníků vůči otci malého chlapce
ZÁSAH POLICIE
Šokující záběry zásahu strážníků vůči muži, který na ulici v Uherském Hradišti chodil bez roušky, odsuzuje řada politiků a osobností. Starosta města Stanislav Blaha (ODS) pokládá zákrok za nepřiměřený a necitlivý, ačkoliv hlídka podle něj postupovala podle předpisů. Místopředseda STAN Petr Gazdík oproti tomu prohlásil, že by za incident „na městě měly padat hlavy“. Více jsme o okolnostech případu psali zde. Podobný případ se přitom stal minulý týden v Ostravě, kdy strážníci zaklekli ženu bez roušky, rovněž v přítomnosti malého dítěte.
Středeční zákrok strážníků v Uherském Hradišti proti muži bez zakrytých dýchacích cest prověří Policie ČR. Starosta Blaha spolu s velitelem městské policie Vlastimilem Pauříkem odmítl, že by dítě, jež s mužem bylo, zůstalo po zásahu bez dozoru. Starosta i velitel městské policie se za incident omluvili.
„Přestože strážníci postupovali v souladu s předpisy, tak z mého pohledu byl zákrok nepřiměřený v dané situaci a lidsky necitlivý. A vzhledem k přítomnosti dítěte si myslím, že mělo být postupováno jinak, méně důrazně,“ řekl Blaha. Uvedl, že oslovil Policii ČR se žádostí o prošetření celé události. Policie podle něj už dostala záznamy z městského kamerového systému, k dispozici jsou i svědci.
Místopředseda STAN a poslanec Petr Gazdík, sám rodák z Uherského Hradiště, je k celé záležitosti kritický. „V Uherském Hradišti na městě by měly padat hlavy. Takováto bezcitnost je ostudou fungování samosprávy,“ napsal na Twitteru.
Manžela odvezli na stanici a syna nechali bez táty na ulici,“
— Petr Gazdík (@petrgazdik) March 11, 2021
V Uherském Hradišti na městě by měly padat hlavy. Takováto bezcitnost je ostudou fungování samosprávy. https://t.co/nrz3KUY3oR
Předseda STAN Vít Rakušan také zákrok odsoudil. „Tohle rozhodně přiměřené nebylo. Nechat brečící dítě na ulici a povalit před ním tátu na zem je daleko za hranou. Budu chtít jako člen bezpečnostního výboru slyšet, jestli mají všechny složky policie metodiku, jak citlivě zvládat vypjaté situace, které dnešní doba přináší,“ uvedl na Facebooku.
Předseda Trikolory Václav Klaus mladší zase celý incident dává za vinu vládním představitelům. „Proč všichni útočí na toho policistu? Poslal ho tam Hamáček s Babišem a má tento úkol ‚boje s covidem‘. A ODS a Piráti – jim pandemický zákon (plný zákazů a trestů) podpořili. Tak teď mlčte,“ napsal.
Proč všichni útočí na toho policistu? Poslal ho tam Hamáček s Babišem a má tento úkol “boje s covidem”. A ODS a Piráti – jim Pandemický zákon (plný zákazů a trestů) podpořili. Tak teď mlčte pic.twitter.com/task1jj8Iz
— Václav Klaus ml. (@VaclavKlaus_ml) March 11, 2021
V podobném duchu se vyjádřil i Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu SPD. „Toto jsou výsledky represivního režimu, který u nás zavádí ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD a Babišova vláda. Zásah městské policie údajně v Uherském Hradišti. Pán prý neměl roušku při vyzvedávání dítěte. Vidíte, že strážníci dítě v šoku nechali úplně bezprizorně. Co kdyby to dítě vběhlo do silnice? Chápu, že policisté a strážníci musí respektovat nařízení ministra Hamáčka a vlády, byť jsou pitomá, ale přece je důležité jednat adekvátně a používat zdravý rozum,“ napsal.
Věří ale, že šlo spíše o výjimku. „Věřím, že většina policistů se takto nechová a že jsou slušní a rozumní. Policie má pomáhat a chránit. Věřím, že většina policistů se toho drží a bude držet. Je třeba prošetřit neadekvátní zásahy v poslední době, za které nese přinejmenším morální zodpovědnost Jan Hamáček, která nastoluje atmosféru represe,“ dodal.
Advokát Filip Petráš v tiskovém prohlášení uvedl, že si jeho klient s tříletým synem ochranné prostředky sundali na cestu asi 30 metrů mezi obchodem a autem. Poté, co je zastavili strážníci, se podle něj muž hájil tím, že se chce nadýchat čerstvého vzduchu. „Následně byl hlídkou městské policie vyzván, aby se legitimoval, načež uvedl, že pouze posadí své dítě do automobilu a bude se hlídce věnovat. Na otázku, jestli se tedy nebude legitimovat, odpověděl, že nyní ne, ale bude se jim věnovat po usazení syna do automobilu. Následně příslušníci městské policie použili donucovací prostředky,“ uvedl Petráš.
Oba strážníci jsou postaveni mimo službu. Podle Pauříka je jeden z nich ve službě dva roky, druhý asi čtyři. „K zákroku měli strážníci zákonné oprávnění,“ řekl velitel městské policie. Zákrok byl však podle něj takticky provedený špatně, jeho intenzitu vyhodnotí Policie ČR. Pakliže by shledala, že strážníci postupovali nezákonně, mohlo by podle Pauříka jít o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Míní ale, že se strážníci ničeho trestného nedopustili.
V Ostravě zase minulý týden policie fyzicky zakročila vůči ženě, která bez respirátoru popíjela venku pivo. Stejně jako v případě z Uherského Hradiště ji doprovázelo malé dítě. Žena se odmítla strážníkům legitimovat, ti proto zavolali policisty, kteří ženu na místě zajistili. Žena ale odmítla na místě zůstat. Agresivní byla i po příjezdu policistů. Ti ji při zadržení povalili na zem a spoutali ji. Odbor vnitřní kontroly ale došel k závěru, že strážníci při zásahu nepochybili. Postup státních policistů se ještě posuzuje. Více jsme o případu psali zde.
Povinnost mít zakryté dýchací cesty vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Předvedený muž se podle města mohl dopustit dalšího přestupku také neuposlechnutím výzvy úřední osoby.