Unikátní Engel House, dřevostavba pod skálou a zříceninou gotického hradu
Rekreační objekt
Hledání ideální podoby rekreačních objektů – od rustikálních roubenek s koly od vozu a trakaři muškátů po minimalistické dřevostavby – je vzrušující disciplínou současné architektury. Uplynulý rok přinesl řadu zajímavých příkladů. Ačkoliv se osobně obdivuji zejména takovým, jež zachovávají alespoň části starých domů, neboť rozpadající se stavby zejména v pohraničí mi drásají srdce, respektuji, že řada rekreantů už prošla cestou boje s dřevomorkou, plísní a zatuchlinou, případně ji rovnou zavrhla a vydává se zcela jiným směrem.
Takový je i případ výjimečného stavebníka, který sobě objednal rekreační dům u architektonického studia CMC architects Víta Másla a Davida Richarda Chisholma. Moderní dřevostavba vyrostla nedaleko Karlových Varů, v romantické krajině pod masivní skálou a zříceninou gotického hradu. Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží ve značné nadmořské výšce, kde je třeba počítat i s drsnějším podnebím. Návrh stavby vycházel z tradičního tvarosloví vesnického domu – má proto sedlovou střechu a dřevěný štít. Zároveň musel splnit moderní požadavky na komfort letní i zimní rekreace.
Pozemek o velikosti přes dva tisíce metrů čtverečních má jižní orientaci s přístupem od severu a nabízí nádherné výhledy do zvlněné krajiny. „Zvolili jsme křížovou dispozici půdorysu stavby. Jedná se o protnutí vyšší dvoupodlažní hmoty se sedlovou střechou obložené šedým Rheinzink plechem s jednopodlažním objemem, který má hnědočervenou reznoucí cortenovou fasádu.
Tento půdorysný princip umožňuje odclonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu a zároveň vytváří částečně uzavřený prostor ve tvaru písmene L, do kterého jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí a je odtud výhled do otevřené krajiny,“ vysvětlují architekti.
Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla domu s výškou přes dvě patra, v horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V tomto převýšeném prostoru jsou umístěna kapkovitá dekorativní svítidla Tim z českého křišťálu, které pro firmu Bomma navrhlo studio Olgoj Chorchoj. Součástí obývacího pokoje je kuchyň, která navazuje na venkovní zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením. V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je umístěn krb. V přízemí je kromě několika obslužných místností hlavní ložnice s navazující pracovnou. V horním patře jsou tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.