Náměstí přechází v hřiště na střeše budovy. Podívejte se

Živoucí otevřená struktura

Náměstí přechází v hřiště na střeše budovy. Podívejte seUVNITŘ FOTOGALERIE
Program pěti různých provozů se vstupy z různých stran a úrovní v je umístěn do pěti nadzemných podlaží - třech nadzemních podlaží s exteriérovým hřištěm a dvoupodlažním menším objektem na střeše Foto: Echo
4
Panorama
  • Tereza Kozlová
Sdílet:

V rámci celkové regenerace vyrostlo na českobudějovickém sídlišti Máj z 80. let dvacátého století také komunitní centrum. Spolu s poštou, spořitelnou a plánovanými multifunkčními budovami tvoří místní centrum s tržištěm. Architekti z bratislavského studia SLLA Architects stavbu pojali jako živoucí otevřenou strukturu. Neotřelá architektura je otevřená ke všem, kteří do centra přicházejí, a snaží se vyhovět a odolat jejich rozličným nárokům.

Program pěti provozů se vstupy z různých stran a úrovní je umístěn do tří nadzemních podlaží s exteriérovým hřištěm a dvoupodlažního menšího objektu na střeše. Poloveřejné prostory lemující okraj nového náměstí mají sloužit jako místo společenského setkávání dětí a teenagerů. Železobetonová schodiště a pavlače, jež jsou po obvodu budovy ve všech patrech, mají za úkol co nejvíce propojit budovu s veřejným prostorem – hřiště na náměstí tak jako by přecházelo v hřiště na střeše budovy. Vykonzolované stropní desky pavlačí a ustoupení obvodového pláště zároveň vytvářejí přirozenou ochranu před přímým slunečním zářením.

Mateřské centrum v přízemí budovy je chráneno stěnou z profilového skla
Mateřské centrum v přízemí budovy je chráneno stěnou z profilového skla Foto: Echo

Kovové sítě zajištující bezpečnost obvodových pobytových ploch slouží také jako opora na údržbu nenáročné popínavé zeleně, a stavba se tak neustále proměňuje.

Komunitní centrum je místem setkávání všech generací, zázemí zde najdou matky s dětmi, mládež může využít zájmové kroužky a senioři klubovnu s programy. Sídlí zde rovněž služebna policie a centrum primární preventivní péče, docházejí sem zástupci institucí, jež řeší problémy sociálně slabých či nezaměstnaných.

Projekt Komunitního centra Máj byl zahájen v roce 2010 a stavba byla dokončena o čtyři roky později. Letos budova postoupila do finále České ceny za architekturu. Mezinárodní porota vybrala z 249 nominovaných projektů osmnáct, které se rozhodla navštívit. Komunitní centrum Máj porotu velmi zaujalo, ale ve své závěrečné zprávě budově vytkla, že postrádá prostorovou kvalitu a vypracování interiérů. „Silný výraz budovy a transparentní architektura jsou pozitivním přínosem k nedostatečné sociální soudržnosti mezi lidmi s různým zázemím. Porota si nicméně myslí, že výrazná architektura s galeriemi, které budovu obklopují, není v dostatečné rovnováze s vnitřním využitím. Přesto je návrh Komunitního centra Máj přesvědčivým přínosem k urgentním společenským problémům okrajových částí měst.“ Momentálně bylo Komunitní centrum Máj nominováno na Evropskou cenu za architekturu – tzv. Mies van der Rohe Award.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dílo tajemné designérky: dům, který postavil alchymista Rudolfa II.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články