Týdeník Echo: Velké zelené zdražování, kdo vystřídá Merkelovou, americký generál o válce s Čínou
TÝDENÍK ECHO
Hlavní téma nového čísla Týdeníku Echo je rychlé „zelenání“ Evropské unie a jeho dopady na výši cen a daní. Analýzu předkládá Lenka Zlámalová. Zelení jako nastupující politická síla v Německu zaujali Daniela Kaisera, svědčí o tom jeho článek nazvaný Jmenuji se Annalena a vystřídám Angelu. A jak vidí svět americký generál Ben Hodges, někdejší velitel armády USA v Evropě? O ohniscích příštích konfliktů s ním hovoří Ondřej Šmigol.
Vedle těchto textů jsou v Týdeníku Echo č. 22 ještě příspěvky Jiřího Peňáse, Ondřeje Štindla, Mariana Kechlibara či Jana Fingerlanda. Na svém místě jsou pravidelné rubriky, stránky navíc nabízejí přílohu s výmluvným názvem Rodinné firmy.
„Velká zelená revoluce, známá jako New Green Deal, cesta k bezuhlíkové ekonomice, bude mimořádně nákladná. Základní kameny byly položeny na summitech Evropské unie 16. prosince 2019 a 21. července 2020. Tehdy jsme měli možnost využít práva veta a pokusit se zelenou cestu upravit. Andrej Babiš ho nevyužil. On byl tím, kdo Českou republiku k velkému zelenému zdražování přihlásil. Základní směr tvrdých ekologických přirážek a postupného zakazování věcí, které jsou považovány za špinavé, byl nastaven,“ píše v úvodu svého článku Velké zelené zdražování Lenka Zlámalová.
Bude příští německou kancléřkou šéfka Zelených? Představuje nám ji Daniel Kaiser: „Do roku 2018 nic nenasvědčovalo tomu, že Annalenu Baerbockovou čeká tak náhlý a strmý vzestup. Narozena roku 1980 v Hannoveru, vystudovala politologii a jako vedlejší obor právo (...). Při studiích si přivydělávala jako externistka v lokálních novinách, což je jediný zaznamenaný pokus Baerbockové živit se mimo politiku. Od roku 2005, kdy školu zakončila, pracovala postupně v sekretariátu poslankyně Evropského parlamentu, jako referentka pro zahraniční a bezpečnostní politiku v poslanecké frakci Zelených v Německém spolkovém sněmu, tamtéž posléze sama jako poslankyně. V lednu 2018 byla všechno možné: pohledná, konsenzuální a ve svém prostředí oblíbená, jen nebyla všeobecně známá. Byla řadová poslankyně. Manžel, s nímž má dvě malé dcery, zřejmě do jejího pohledu na svět taky nepřináší mnoho reality. Je to politický konzultant a PR expert.“
„Myslíte si, že je tu nějaká souvislost mezi politikou vůči Číně a Rusku? Že se Amerika snaží uchlácholit Putina, aby se mohla soustředit na Čínu?“ ptá se Ondřej Šmigol amerického generála v. v. Bena Hodgese. Ten odpovídá: „Jediné propojení je, že obě země představují hrozbu pro Spojené státy a naše spojence. Nemůžeme si vybrat, jestli je něco hrozba. Co si však musíme vybrat, je, jak se s tím vypořádáme. Jaké jsou priority. Nevím, jestli ty hrozby jsou propojené, ale jsou určitě simultánní. Rusko samo o sobě představuje hrozbu. Protože má jaderné zbraně, je velmi agresivní, tlačí na okolní země, vyhrožuje některým silou, bojuje v kyberprostoru, používá dezinformace a další páky ve snaze docílit svých zájmů. Evidentně má nulový respekt vůči EU a nezdá se, že by příliš respektovalo Spojené státy. Umím si představit, že mezi Pekingem a Moskvou probíhá komunikace, baví se o možnostech. V některých věcech spolupracují. Ale myslím, že spíš budou postupovat oportunisticky. Pokud se USA dostanou do konfliktu s Čínou, tak Kreml toho využije. A naopak.“
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku.