Itálie uzavřela přístavy lodi se zachráněnými migranty
Migrační trasa
Itálie v neděli neumožnila lodi s více než 600 migranty zakotvit v jednom z italských přístavů a požádala Maltu, aby plavidlo přijala. Malta ovšem uvedla, že se záchrannou operací nemá co dočinění, což může vést k diplomatickému sporu mezi Římem a Vallettou. S odkazem na sdělení nového italského ministra vnitra Mattea Salviniho o tom informovala agentura Reuters. Informaci v neděli večer na twitteru potvrdil maltský premiér.
„Malta nikoho nepřijímá. Francie lidi na hranici posílá zpět, Španělsko chrání svou hranici se zbraněmi… Ode dneška bude Itálie také říkat ´ne´ obchodování s lidmi a byznysu nelegální imigrace,“ uvedl Salvini na facebooku. Na twitteru pak napsal, že jeho cílem je zajistit klidný život mladým migrantům v Africe. Prohlášení doplnil hashtagem, „uzavřeme přístavy“.
Premiér Malty Joseph Muscat uvedl, že situaci telefonicky konzultoval s italským premiérem. „Malta bude nadále pokračovat v dodržování mezinárodního práva, loď ve svých přístavech nepřijmeme, napsal premiér. Dodal, že Malta bude v případě potřeby pokračoval v individuálních záchranných akcích.
I took a call from #Italy PM @GiuseppeConteIT to discuss #Acquarius issue. #Malta is in full conformity with international obligations & will not take the vessel in its ports. We will continue,where possible, carrying out individual&humanitarian emergency medical evacuations -JM
— Joseph Muscat (@JosephMuscat_JM) June 10, 2018
Podle Muscata situaci způsobily humanitární organizace. které svým jednání nerespektují mezinárodní právo a vystavují tak migranty životu nebezpečným situacím. Tvrzení premiéra na twitteru oponovali zástupci Lékařů bez hranic, jedné z organizací, která loď spravuje.
„Lékaři bez hranic jsou znepokojeni tím, že nad záchranou lidských životů opět vítězí politika. Bezpečnost lidí na palubě musí být absolutní prioritou,“ uvedli zástupci organizace na twitteru.
#MSF is concerned that again politics are being placed above people’s lives. The priority must be the importance of the well being & safety of the people on board. pic.twitter.com/lru9SYBcLT
— MSF Sea (@MSF_Sea) June 10, 2018
Rozhodnutí nového italského ministra vnitra, který je zároveň šéfem krajně pravicové Ligy, souvisí s jeho slibem voličům, že zastaví příchod migrantů do Itálie.
V uplynulých pěti letech se do Itálie lodí z Afriky dostalo 600.000 migrantů. V posledních dnech se ale zvýšil počet záchranných operací ve Středozemním moři, což představovalo první zkoušku pro Salviniho.
Migranti jsou v lodi Aquarius, kterou spravují charitativní organizace SOS Mediterranée a Lékaři bez hranic. V plavidlu je podle sdělení organizace 629 migrantů, včetně 123 nezletilců bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedm těhotných žen.
Charita uvedla, že migranti, kteří pocházejí převážně ze subsaharské Afriky, se nalodili při šesti záchranných operacích u libyjského pobřeží. Několik set migrantů zachránila v sobotu v noci italská pobřežní stráž, která je dopravila na loď charity.
SOS Mediterranée na twitteru uvedla, že loď má namířeno do bezpečného přístavu, ale neoznámila kam. Téměř všechny lodě se zachráněnými migranty nicméně dosud kotvily v Itálii, uvádí Reuters.
Salvini podle nejmenovaného zdroje poslal dopis vládě na Maltě, v němž jí požádal, aby loď s migranty přijala. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie.
Protiimigrační Liga, kterou Salvini vede, chce prosadit masové deportace migrantů, kteří v Itálii žijí bez patřičných dokumentů. Salvini učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně. Ligu, dříve spíše marginální stranu, v březnu volilo přes 17 procent italských voličů, a nakonec sestavila vládu s protestním Hnutí pěti hvězd.