Palác nad řekou. Nový most přes Vltavu může být galerií pro Slovanskou epopej

pražské vize

Palác nad řekou. Nový most přes Vltavu může být galerií pro Slovanskou epopejNOVÉ
Grafický návrh "Paláce nad řekou" Foto:

Foto: Most PONS PRAGENSIS

1
Panorama
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Neúspěšný kandidát na primátora Petr Stuchlík (za ANO) nebyl jediný, kdo přišel s návrhem víceúčelového mostu. Nápad výstavby unikátního mostu Pons Pragensis z Holešovic do Karlína představuje soukromá iniciativa, za kterou hovoří Leona Němečková. Několikapatrová budova by kromě cyklostezek a parkovacích míst měla nabízet prostory pro umístění Slovanské epopeje. Podobně jako Petr Stuchlík argumentují iniciátoři výhodným modelem financování mostu. Návrh se může přihlásit do soutěže, dodává město.

Praha má v plánu postavit most mezi Holešovicemi a Karlínem. Zatím ještě není rozhodnuto, jakou by měl mít podobu. Se svým návrhem tak přichází soukromá iniciativa občanů, kteří sní o tom, že by mohl vzniknout originální víceúčelový most. Ten by zároveň byl i novým kulturním centrem Prahy.

„Proč vlastně nevznikají významné nové památky? Mají být novými památkami současná nákupní centra? Má smysl uplatňovat nejnovější technologie, nebo je lepší počkat, až vše vymyslí a vyzkouší v zahraničí, a my nebudeme nic riskovat? Má smysl posouvat hranice vědy? Co motivuje odborníky, aby v této zemi zůstali?“ Takové otázky si kladla skupina nadšenců. Odpovědí na ně se stal nápad na výstavbu nezvyklého mostu, který by měl plnit vícero funkcí než pouhé propojení dvou břehů řeky.

Vedení města Prahy k problému přistupuje racionálně, ale soukromou iniciativu občanů vítá. „Na Rohanský most bude vypsaná architektonická soutěž, i tento návrh se bude moci přihlásit," řekl pro Echo24 Adam Scheinherr, který je náměstek primátora pro oblast dopravy.

Most by mohl zároveň poskytnout potřebné prostory pro Muchovu Slovanskou epopej. „V počátcích projektu jsme se zabývali všemi mediálně známými potřebami spojenými s nedostatkem prostor. Mezi těmito případy byly mimo umístění Slovanské epopeje také umístění sídla Národní knihovny, potřeba nové koncertní síně nebo nedostatek prostor pro Univerzitu Karlovu. S uvedenými institucemi jsme jednali a nakonec jsme jako nejvhodnější pro náš objekt vybrali možnost umístění Muchovy Slovanské epopeje,“ uvádí autoři projektu.

Čtěte také: Stát na obce přenáší zátěž. Praha by měla zpětně dostat skoro miliardu, říká Hřib

Autoři zároveň v souvislosti s možným umístěním cenného uměleckého díla slibují maximální bezpečnost. Především v souvislosti s případnými povodněmi. „Stavba je navržena tak, aby její dolní povrch byl minimálně 2,4 metrů nad „stoletou“ hladinou a minimálně 1 metr nad hladinou maximální známé povodně, ke které došlo v roce 2002. Umělecká galerie bude umístěna ve 2. a 3. nadzemním podlaží, tzn. ve výšce cca 10,3 metrů nad „stoletou“ hladinou a cca 8,9 metrů nad hladinou povodně z roku 2002,“ uvádí autoři.

Unikátní pražský most by měl spojovat Holešovice s Karlínem. Je navržen jako propojení ulice Komunardů na Praze 7 a ulice Thámova na Praze 8. Autoři upozorňují i na ojedinělé stavební řešení mostu: „Palác nad řekou by měl být nejen v České republice, ale i v mezinárodním měřítku zcela unikátní stavbou. V minulosti již byly mosty s budovami v několika případech realizovány (například ve Florencii a v Londýně), ale mezi novodobými stavbami se jedná o zcela ojedinělé řešení. Nosné mostní konstrukce této stavby se budou vyznačovat značným rozpětím 188 metrů. České republice má v současné době největší rozpětí most přes Labe u Litoměřic, kde hlavní pole překonává vzdálenost 151 metrů.“

Nosná konstrukce mostu by měla obsahovat funkční silnici a tramvajovou trať. Na konstrukci by následně měla vzniknout budova. „Předpokládáme, že jsme schopni mít dokončenou nosnou konstrukci za 6 měsíců s tím, že funkční dopravní spojení by mělo být hotové do 1 roku od zahájení stavby. Doba výstavby celého objektu by měla být 3 roky. Pokud hlavní město Praha projekt podpoří, jsme schopni zahájit výstavbu 1. září 2019,“ říkají autoři nápadu.

Zároveň upozorňují, že konečná podoba mostu by byla zcela jiná, než jakou zobrazují na grafickém návrhu. „Vzhled objektu považujeme za natolik zásadní věc, že bychom nechtěli, aby vzešla již v úvodní fázi od iniciátorů projektu. Do projektu se budou moci zapojit všichni odborníci, pokud o to projeví zájem. Ze zájemců bude vybrán nevhodnější kandidát, se kterým se dokončí finální vzhled objektu, který bude odpovídat požadavkům na využití objektu a zároveň bude splňovat parametry financování,“ uvádí iniciátoři.

Čtěte také: Nový Dvorecký most či zrekonstruovaný „Libeňák,“ pražská koalice představuje vize

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články