Záhadná Madeleine. Kdo je tajemná asistentka, která má nebývale blízko k Trumpovi

Trumpova asistentka

Záhadná Madeleine. Kdo je tajemná asistentka, která má nebývale blízko k TrumpoviNOVÉ
Záhadná Trumpova asistentka Madeleine Westerhoutová Foto:

REPROFOTO: Youtube / CBS News

2
Svět
Echo24
Sdílet:

„Zkoušel jste zavolat Madeleine? Ne? Madeleine je klíč,“ řekl Donald Trump v telefonátu se slavným americkým novinářem a spisovatelem Bobem Woodwardem, který se několikrát neúspěšně pokusil spojit s americkým prezidentem se žádostí o rozhovor. Kontaktoval přitom řadu lidí z Bílého domu včetně Trumpovy poradkyně, o záhadné mladé asistentce Madeleine Westerhoutové ale slyšel poprvé, upozorňuje The Washington post.

Woodwardova kniha Fear: Trump in the White House (Strach: Trump v Bílém domě) se zaměřuje na obavy personálu Bílého domu z prezidentovy nevypočitatelnosti. Původně měla obsahovat i rozhovor se samotným Trumpem, rozhovor s prezidentem se mu ale nepodařilo dohodnout. Kontaktoval přitom řadu lidí z Bílého domu, včetně Trumpovy poradkyně Kellyanne Conwayové.

Deník The Washington Post, pro který Woodward po desetiletí pracuje, později zveřejnil přepis telefonického rozhovoru mezi Trumpem a novinářem. Woodward v něm vyjadřuje politování, že se mu s prezidentem před dokončením knihy nepodařilo domluvit rozhovor, ačkoli oslovil „asi šest lidí“ v Bílém domě. Trump odvětil, že se k němu žádost o interview nedostala.

V průběhu telefonátu náhle zmíní jméno jedné ze svých sekretářek. „Zkoušel jste zavolat Madeleine?“ zeptal se Trump novináře. Woodward odpověděl, že ne. „Madeleine je klíč. Tajemství. Ta osoba,“ dodal pak americký prezident, než se telefonát stočí k dalším lidem z Bílého domu i podobě knihy samotné.

Madeleine Westerhoutová – nová spojka k prezidentovi USA

Je zvláštní, že ani nejbližší spolupracovníci prezidenta USA jako poradkyně Kellyanne Conwayová, zástupce tiskového tajemníka Raj Shah či senátor Lindsey Graham nedokázali přetlumočit Woodwardovu žádost o rozhovor Trumpovi. O to záhadnější je role 27leté sekretářky Madeleine Westerhoutové, o níž prezident mluví jako „klíči“.

Absolventka univerzity v Charlestonu pomáhala Mittu Romneymu s kampaní během amerických prezidentských voleb v roce 2012. O něco později asistovala několika republikánským politikům, jako jsou John Campbell či Katie Walshová. V roce 2016 pracovala pod Trumpem jako „greet girl“, tedy osoba vítající hodnostáře, kteří přišli navštívit Trumpa v jeho newyorském mrakodrapu.

Podle výplatní listiny, který vydal Bílý dům na svých stránkách, si Westerhoutová ročně přijde na 130 tisíc dolarů (zhruba 2.8 milionů korun). Její kariérní skok je tedy podle listu The Washington Post více než znatelný. Nyní zastává pozici „speciální a výkonné asistentky“ a gatekeeperky – podle amerických novinářů je Westerhoutová zřejmě jedna z mála spolehlivých cest, jak se dostat k prezidentovi USA.

Arogantní a tvrdohlavý s inteligencí školáka

Woodwardova kniha popisuje atmosféru v Bílém domě jako „administrativní puč“ či „nervové zhroucení“ prezidentova úřadu. Ministr obrany James Mattis například podle publikace přirovnal Trumpovo porozumění problémům k „žákovi páté nebo šesté třídy“.

„Je to idiot. Nemá smysl snažit se jej o čemkoli přesvědčit. Je úplně vykolejený,“ pronesl zase podle Woodwarda personální šéf Bílého domu John Kelly během jedné ze schůzek zaměstnanců prezidentského úřadu. „Ani nevím, proč jsme tady. Je to nejhorší práce, jakou jsem kdy dělal,“ dodal.

Jedna z pasáží popisuje snahu některých zaměstnanců zabránit tomu, aby prezident podepsal nežádoucí dokumenty. Například bývalý ekonomický poradce Gary Cohn jednoho dne našel na prezidentově stole návrh dokumentu, který by opatřen Trumpovým podpisem vyvázal Spojené státy ze zásadní obchodní dohody s Jižní Koreou.

Prezidentovi lidé měli strach, že zrušení smlouvy ohrozí schopnost USA okamžitě reagovat na jadernou hrozbu ze Severní Koreje. „Ukradl jsem ho ze stolu,“ řekl podle knihy Cohn o dokumentu jednomu ze svých známých. Podobně se v několika případech zachoval bývalý personální tajemník Rob Porter. Ten odhadl, že třetinu svého pracovního času trávil tím, že se snažil Trumpa odradit od nebezpečných nápadů.

Špína, takhle nemluvím, zareagoval Trump

Po zveřejnění některých výbušných pasáží však Trump na twitteru naznačil, že Woodward je placený demokraty a publikaci načasoval tak, aby poškodila republikány před volbami do Kongresu. „Jejich citáty (Kellyho a Mattise) jsou vymyšlené podvody a bouda na veřejnost,“ napsal.

„Woodwardova kniha je špína. Nemluvím tak, jak jsem citován. Kdyby tomu tak bylo, nebyl bych zvolen prezidentem. Ty výroky jsou vymyšlené. Autor používá jakýkoli prostředek k ponížení a znevážení. Přál bych si, aby národ získal skutečná fakta – a naše země si vede ohromně!“ napsal v tweetu Trump.

Veterán americké žurnalistiky Bob Woodward (75) si získal takřka celosvětové renomé, když se svým kolegou Carlem Bernsteinem stál u rozkrytí aféry Watergate vedoucí k pádu prezidenta Richarda Nixona v roce 1974. V minulosti dvakrát získal Pulitzerovu cenu. Kniha o Trumpovi mu vyjde 11. září.

Čtěte také: Amerika může uvalit cla na mnohem více čínských výrobků, řekl Trump

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články