Čtvrt milionu Francouzek má stejnou zkušenost: Zažily obtěžování v dopravě
Obtěžování žen ve Francii
Více než 220 000 žen bylo během dvou let sexuálně obtěžováno ve veřejné dopravě ve Francii, což je jen „konzervativní odhad“. Uvedla to nadace Thomson Reuters s odvoláním na první zprávu, kterou v této oblasti vydala francouzská agentura ONDRP, zaměřená na statistiky kriminality.
Skandál okolo filmového producenta Harveyho Weinsteina ve Spojených státech urychlil i přehodnocení postojů k sexuálnímu obtěžování v zemi, která si cíleně pěstuje pověst země svádění a romantiky.
„I když se veřejnost většinou zaměřuje na domácí násilí, sexuální násilí páchané na ulici, ve veřejné dopravě nebo na jiných veřejných místech je stejně závažné a zaslouží si větší pozornost,“ uvádí zpráva.
Podle ONDRP v letech 2014 až 2015 celkem 267 000 lidí – z toho 85 procent žen – bylo ve veřejné dopravě sexuálně obtěžováno, včetně líbání, osahávání i znásilnění.
Je to poprvé, kdy se ONDRP, která každým rokem vydává zprávu o zločinnosti ve Francii, zaměřila na sexuální obtěžování ve veřejné dopravě.
Paříž byla v říjnovém průzkumu nadace Thomson Reuters zvolena třetím nejpřívětivějším městem vůči ženám. A skončila na čtvrté příčce na žebříčku měst, kde nejméně hrozí sexuální násilí.
Ale obtěžování je rozšířené, stěžují si mnohé ženy na sociálních sítích. „Poplácávali mě, nazývali mě kurvou a jednou mě osahávali dva smějící se muži v přeplněném metru,“ vylíčila na Twitteru Siobhan Dowlingová při popisu, co jako studenta zažila v Paříži: „Úroveň každodenního obtěžování byla šokující.“
Sexuální obtěžování ve veřejné dopravě je podle zprávy nejběžnější v pařížském regionu, kde hlášení o incidentech bylo sedmkrát víc než ve zbytku země. Většina případů se odehrála v jedoucím vlaku či autobusu, takže oběť nemohla utéct.
„Když máte uzavřená místa se stovkami tisíc lidí a nulovou přítomností policistů či strážníků, není divu, že si zbabělí pachatelé počínají naprosto beztrestně,“ konstatovala Ikram Moustaoui na Facebooku.
Francouzky si vzaly na pomoc sociální média, aby sdílely příběhy o sexuálním obtěžování, a kampaň #MeToo překonaly heslem #BalanceTonPorc, což by se dalo volně přeložit jako „ukaž to prase“.
Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý měsíc ohlásil plán boje proti sexuálnímu obtěžování a násilí na ženách, počítající se vzděláváním veřejnosti, osvětou na školách, zlepšením policejní podpory pro oběti a i tresty za pouličního obtěžování. Francie nesmí být jednou ze zemí, kde mají ženy strach, zdůraznil Macron, který si předsevzal změnit „sexistickou kulturu“ ve Francii.