Němci se bojí více Trumpa než Putina
Průzkum veřejného mínění
Přestože by přední politici Spojených států a Německa měli být spojenci minimálně v rámci NATO, německá veřejnost má na věc velmi odlišný názor. Podle průzkumu společnosti YouGov z července tohoto roku považuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za větší hrozbu pro světovou bezpečnost 64% respondentů průzkumu. Naopak ruský prezident Vladimir Putin představuje hrozbu pouze pro 16% Němců. O výsledcích průzkumu informovalo Deutsche Welle.
Americký prezident se u Němců netěší velké podpoře, či obdivu. Pouze 5% Němců ho považuje za kompetentního lídra, Putina naopak za kompetentního považuje 56% účastníků průzkumu. Pro 36% respondentů je také Putin přijatelnější než Trump, opačný názor má 6%.
Vzhledem k ekonomické a vojenské převaze Spojených států nad Ruskou federací by se dalo očekávat, že v otázce, kdo je mocnějším státníkem odpoví většina respondentů ve prospěch amerického prezidenta, průzkum YouGov však ukázal, že za mocnějšího považuje 44% Němců Putina, Trumpa naopak favorizuje 29% odpovídajících.
Němci se také obávají, že díky povaze obou světových státníků může dojít ke zvýšení napětí mezi oběma zeměmi. Další zdroj obav představuje možné sblížení obou politiků.
„Dva nejmocnější muži světa mají jednu věc společnou. Chtějí oslabit Evropu,“ uvedl ve svém nedělním vydání německý Bild. Kromě toho se také Němci obávají Trumpových výpadů vůči NATO, které podle těchto obav vedou k rozdělení Západu a posílení vlivu Ruska ve světě.
Obavy také vzbuzoval v pondělí skončený summit v Helsinkách. V Německu zaznívaly názory, podle kterých by Vladimir Putin, který byl, kromě kariéry v KGB, v letech 1998-1999 ředitelem ruské FSB, mohl Donalda Trumpa, který byl naprostou většinu svého profesního života businessmanem, byl příliš těžkým soupeřem s mnohaletou politickou a diplomatickou zkušeností.
K třenicím mezi USA a Německem dochází z několika důvodů. Kromě hrozby obchodní války mezi USA a Evropou to jsou také rozdílné priority. Americký prezident požaduje po evropských členech NATO, aby více investovaly do své obrany. U německé veřejnosti však tento apel nedopadá na úrodnou půdu. Pouze 16% Němců považuje navýšení armádního rozpočtu za prioritu. Největší obavy nezpůsobuje u německé veřejnosti stav německé armády, ale obava z chudoby ve stáří, zajištění rovného vzdělání pro všechny a zlepšení zdravotního systému.