Hlasování o misích se zdržel jediný pirát. Vadí mu čeští vojáci v Iráku a Afghánistánu
Výjimka v hlasování o misích
Pro ostře diskutovaný plán navýšení počtů českých vojáků na zahraničních misích zvedlo ruku 140 ze 170 přítomných poslanců. Proti se vyslovilo 29 členů hnutí SPD a komunistů. A jen jediný poslanec se hlasování zdržel. Pirát Tomáš Vymazal, v mediálním prostoru známý kauzou vyhřívání bytu těžbou bitcoinů, podle svých slov nemůže souhlasit s konflikty v Iráku a Afghánistánu. „A tím pádem ty mise, které se týkají těchto dvou zemí, jsem nechtěl podpořit.“ sdělil deníku Echo24.
Česko by mělo ještě letos vyslat do Iráku, Afghánistánu a Mali až o 275 vojáků víc. Armáda by se v této oblasti měla následující dva roky podílet na stejných misích, jako doposud. Ve druhé polovině roku 2019 by navíc měli vojáci střežit vzdušný prostor nad Pobaltím, a to v počtu do 95 příslušníků. Posílené zahraniční operace vyjdou podle odhadu ministerstvo obrany na 2,1 až 2,4 miliardy korun ročně.
V současné době může v zahraničí působit až 806 českých vojáků. Podle odsouhlaseného návrhu jejich počet může stoupnout na 1081 a příští rok až na 1191 příslušníků, zejména v Afghánistánu, poté také v Iráku a Mali. S prvními dvěma jmenovanými se však Vymazal nemůže smířit. Podle něj spolu s dalšími piráty doufal, že se hlasování podaří rozdělit po jednotlivých misích. „Protože já s naprostou většinou misí souhlasím. Je tam jediný problém, že já naprosto nemůžu, nedovedu souhlasit s válkou v Iráku a v Afghánistánu,“ řekl Vymazal deníku Echo24. „Neměl jsem jinou možnost, než se zdržet. Bylo to moje rozhodnutí, tak jsem se zdržel,“ dodal.
S ostatními členy strany svoje rozhodnutí konzultoval. Poté, co vyšlo najevo, že se o zahraničních misích bude hlasovat v rámci celistvého balíčku a stanovisko svého kolegy nezmění, dohodli se piráti, že se Vymazal zdrží. „Když nám to nevyšlo, tak všichni kolegové pochopili, že tohle hlasování přes moje svědomí neprojde,“ přiblížil Vymazal.
Do Afghánistánu by letos mělo zamířit až o 140 vojáků více. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám. Nově by se měli vydat do provincie Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.
Místo dnešních 65 vojáků by mělo v dalších měsících přijít do Iráku až dalších 45. Příští rok by do země mohla vyjet chemická jednotka. Armáda navíc čeká na vyjádření NATO, které v Iráku plánuje spustit vlastní misi. České jednotky by pak mohly být do této mise zapojeny a případně v ní i posíleny.