V bytě se topí, brání se sněmovna. Pirát Vymazal tvrdil, že těžil kryptoměnu, aby se ohřál
těžba kryptoměn
- red,
Nečekanou pozornost na sebe strhl pirátský poslanec Tomáš Vymazal, který v poslaneckém bytě v centru Prahy těžil kryptoměnu. Na vše se přišlo kvůli vysokému účtu za energii. Vymazal své chování vysvětlil překvapivě tím, že hlavním motivem nebylo jeho obohacení, ale zima. V bytě prý bylo 16 stupňů a on si zařízením na těžbu přitápěl. Kancelář Poslanecké sněmovny ale tvrdí, že se v bytech normálně topí.
Vymazal se sice za svůj čin omluvil a přiznal se, že v bytě po tři týdny těžil kryptoměnu ZCash, zároveň ale serveru Echo24 sdělil, že hlavním motivem byla zima, která prý v bytě panovala. „Bylo tady 16 stupňů, já žádal sněmovnu o přímotop, ten nepřicházel,“ uvedl Vymazal. Podle svých slov si ani nepřivezl kompletní aparát pro těžbu, kterým disponuje.
Že by ale poslanci na lukrativní adrese v Nerudově ulici běžně mrzli popřel ředitel tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny Roman Žamboch. Byty podle něj samozřejmě vytápěny jsou a to na více než 16 stupňů, jak tvrdil Vymazal. „Je to asi jako u vás v práci. Na 30 si tam nevytopíte, ale na průměrnou teplotu ano,“ uvedl Žamboch. Potvrdil také, že si poslanec Vymazal požádal o přímotop, který mu byl nakonec přidělen.
Poslancům, kteří využívají poslanecké byty jsou hrazeny i náklady na energie, které ale těžba kryptoměn zvyšuje. Poslanci podle Žambocha nemají dané finanční limity, kolik mohou spotřebovat, ale pokud někdo výrazně překročí průměr, řeší se to. V případě pirátského poslance vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny zjištění projednal s klubem pirátů a ti sjednali nápravu.
„Patrně byl zvyklý těžit doma, a tak si prostě krabici vzal dočasně na ubytovnu. Byla mu vytknuta naprostá nevhodnost tohoto počínáni a náprava byla obratem zjednána. Za sebe bych dodal, že osobně nechápu, jak ho to mohlo napadnout,“ uvedl k celé věci předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Pro Pirátskou stranu je nicméně celá kauza vyřešená. „Za uvedenou věc se poslanec Tomáš Vymazal již včera omluvil, vytěženou částku včetně nákladů na elektřinu sečte a obnos věnuje na veřejné účely. Věc považujeme tímto za vyřešenou,“ uvedla mluvčí České pirátské strany Karolína Sadílková.
Těžba kryptoměn spotřebuje každý rok velké množství energie a odborníci varují, že se může stát vážným globálním problémem. Podle posledních statistik portálu Digiconomist je roční spotřeba samotné bitcoinové sítě zhruba 68, 39 TWh a je tak větší než spotřeba České republiky. Zakladatel společnosti Digiconomist varuje, že by do konce roku mohla být spotřeba za těžbu Bitcoinů stejná jako spotřeba Rakouska a mohla by tvořit až půl procenta celkové světové spotřeby.