Slovensko mění školství: první cizí jazyk ne nutně angličtina, přidá novým učitelům
Slovenské školství
Slovensko od nového školního roku, který na základních a středních školách začal v ponděllí, změnilo postup při výuce cizích jazyků. Nově si žáci jako první cizí řeč již nebudou muset zvolit angličtinu. Slovenský premiér Peter Pellegrini zase poukázal na zvyšování platů i začínajícím pedagogům. Původně ohlášené poskytování obědů zdarma pro žáky základních škol nebude zcela bezplatné.
Dosud se žáci již na prvním stupni základních škol na Slovensku začali povinně učit angličtinu a druhý cizí jazyk až později. Nyní si nejprve budou moci vybrat jeden z pěti světových jazyků. V sedmém ročníku pak přibude výuka dalšího cizího jazyka. Nadále ale zůstane v platnosti pravidlo, že jedním ze zmíněných dvou cizích jazyků bude angličtina.
Podle ministerstva školství zmíněná změna, zavedená po diskusi se školami a zaměstnavateli, má podpořit výuku i jiných cizích jazyků než angličtiny.
Slovensko od září zvýšilo platy začínajícím pedagogům o zhruba deset procent. Noví kantoři na základních a středních školách tak dostanou 831 eur (21 520 korun) měsíčně, což odpovídá přibližně čtyřem pětinám průměrné mzdy v zemi. Platy pedagogů se zvyšovaly již dříve a učitelé si znovu polepší na začátku příštího roku.
Premiér Pellegrini v pondělí při návštěvě jedné ze základních škol řekl, že země postupně směřuje k tomu, aby se plat pedagogů přiblížil k průměrné mzdě vysokoškolsky vzdělaných lidí. Přiznal ale, že stejné odměňování učitelů bez ohledu na region jinak vyznívá v Banské Bystrici a jinak v Bratislavě, kde je nejvyšší životní úroveň v zemi.
Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že problémem školství je získat a udržet pracovníky a že tento problém překračuje možnosti samosprávy, která na Slovensku zřizuje základní i střední školy.
K lepšímu odměňování učitelů dříve vybídla Bratislavu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Slovenští žáci dosahují podle zveřejněných údajů horších výsledků při zkoumání znalostí v porovnání s průměrem OECD.
Slovenská koalice dříve prosadila takzvané obědy zdarma nejen pro děti v posledních ročnících mateřských škol, ale nově i pro žáky základních škol. Rodiče ovšem na stravování svých potomků budou v řadě měst přispívat nadále. Stát totiž poskytl dotaci pouze na nákup surovin pro přípravu obědů žákům, ale podle samosprávy plně nepokryl dodatečné režijní náklady na provoz školních kuchyň.