Bojovníci Islámského státu ze Saúdské Arábie nebyli ztroskotanci, vyvrženci ani nevzdělanci

Saúdští teroristé

Bojovníci Islámského státu ze Saúdské Arábie nebyli ztroskotanci, vyvrženci ani nevzdělanciNové 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Saúdští Arabové, kteří odešli bojovat do řad teroristické organizace Islámský stát (IS), nebyli sociální vyvrženci ani osamělí nebo nevzdělaní lidé. Tvrdí to studie provedená v saúdskoarabském centru krále Fajsala a londýnském centru pro studium radikalizace. Motivací Saúdských Arabů, kteří šli bojovat do Sýrie, podle studie mohlo být sektářství, které se začalo projevovat, když se do bojů vložil jako spojenec Damašku šíitský Hizballáh.

Studie se zabývala 759 branci, kteří v letech 2013 a 2014 odešli bojovat za IS. Údaje byly nalezeny v uniklé dokumentaci, kterou si IS vedl.

Podle ministerstva vnitra Saúdské Arábie odešlo do Sýrie před rokem 2014 na 2500 občanů království. Toho roku Rijád postavil účast v boji v cizině mimo zákon. Pouze z Tuniska odešlo k IS více občanů než ze Saúdské Arábie.

Jeden z autorů studie Abdalláh Chálid Saúd řekl, že občané království začali ve velkém počtu odcházet, až když do syrských bojů vstoupil Hizballáh, což bylo v květnu 2013.

V případě Evropanů, kteří se připojili k IS, hrálo roli sociální postavení, chudoba a kriminální minulost.

Agentura AP, která prošla 3000 dokumentů uniklých z administrativy IS, zjistila, že 70 procent branců IS bez ohledu na národnost přišlo pouze se základní znalostí islámu. Bylo snadné je indoktrinovat v duchu extremistického islámu prosazovaného IS.

Čtěte také: Berlín prosadil své. EU schválila pokračování stavbu plynovodu Nord Stream 2

Podle studie publikované nyní v Saúdské Arábii byl mezi Saúdskými Araby tento počet nižší - asi polovina, což se vysvětluje výukou islámu v saúdskoarabských školách. Mezi evropskými rekruty bylo mnoho nezaměstnaných nebo lidí, kteří neuspěli na střední škole.

Saúdští Arabové byli ve srovnání s nimi vzdělanější. Téměř 340 ze sledovaných případů ze Saúdské Arábie mělo střední školu, asi 60 procent určitý druh diplomu, 120 osob mělo univerzitní vzdělání a pět postgraduální tituly. "Bojovníci ze Saúdské Arábie nejsou školní zkrachovanci, tedy lidé bez sociálních a ekonomických příležitostí," stojí ve studii.

Pouze 15 procent Saúdských Arabů ze studie udalo, že byli nezaměstnaní. Mezi těmi zaměstnanými byl 50 vojáků nebo policistů a 36 členů náboženské policie. Polovina studovaných případů ze Saúdské Arábie byli lidé ve věku 20 až 24 let, většina - 73 procent - svobodní lidé. S nasazením do bojů souhlasilo 625 lidí ze studované skupiny, ale jen devět procent (71 lidí) se zavázalo k sebevražedným akcím.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články