Ne na Hradě, ale v Lánech. Čeká i Maláčovou jmenování „druhé kategorie“?
vstup do Babišovy vlády
Měsíc po jmenování druhého kabinetu premiéra Andreje Babiše dochází k další změně ministrů. Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne v Lánech jmenuje do čela resortu práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Nahradí Petra Krčála (ČSSD), který stejně jako Taťána Malá (ANO) odchází z ministerské pozice kvůli opisování v diplomové práci. Nástupci Taťány Malé a ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi (za ANO) se nedávno dostalo jmenování „druhé kategorie“.
Maláčová se odpoledne stane druhou členkou kabinetu, která do čela resortu přichází po rezignaci svého předchůdce. V půlce července do funkce ministra spravedlnosti jmenoval Miloš Zeman Jana Kněžínka, jehož jmenování se konalo v prezidentské hradní kanceláři. Ceremoniál se odehrál bez některých prvků, které doprovázely jmenování celého kabinetu.
K formě jmenování Kněžínka se vyjádřili kriticky bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt i dlouholetý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček. „Krátce před tím jmenoval pan prezident celou vládu v přítomnosti vojáků Hradní stráže, čestné stráže a vlajko-nosičů. Pokud má ústavní akt nějaké průvodní znaky, měly by být dodržovány. Proč má jeden ministr jmenování první kategorie a druhý jmenování druhé kategorie? Argument, že se akt jmenování ke stejné funkci koná krátce po sobě, není argument,“ uvedl Jindřich Forejt pro deník Echo24 v reakci na slova Hradu, jimiž jmenování v prezidentově kanceláři vysvětloval. Ladislav Špaček kritizoval například nepřítomnost médií při jmenování Kněžínka.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček postup Hradu odůvodnil rychlými změnami v sestavě členů vlády. „Změny ve vládě poslední dobou jsou tak rychlé, že jsme se dohodli, že nebudeme pořádat velkolepé ceremoniály v reprezentačních prostorách na Pražském hradě,” řekl už dříve Právu s ujištěním, že všechny ústavní zvyklosti budou dodrženy. Bránil rovněž prostor pracovny T. G. Masaryka s odůvodněním, že se jedná o důstojné prostředí pro jakoukoliv státní akci. „Za Masarykovy 1. republiky byla místem řady jednání, jmenování i uzavírání mezinárodních smluv,“ napsal na Twitteru.
Maláčová jede do Lán
Jmenování Maláčové se dnes odehraje místo na Pražském hradě v lánském zámku. To podle Jindřicha Forejta není nic špatného. Chybět by ale neměly všechny průvodní znaky standardního ceremoniálu. Po jmenování ji v 16 hodin uvede do funkce v budově ministerstva na Praze 2 premiér Andrej Babiš.
„Na samotném konání jmenování v zámku v Lánech není nic špatného. Zákon uvádí pouze závazné znění slibu, o místě nemluví. Jen veřejnost je zvyklá, že se jmenovací ceremoniály odehrávají na Pražském hradě. Já hovořím o té formě jmenování pana ministra Kněžínka v prezidentově hradní pracovně. Přičemž Trůnní sál je pouze o jedno patro níž,“ řekl Forejt pro deník Echo24. „Jsem dalek toho kritizovat prezidenta. Chyba je v lidech okolo něj, kteří mu nedokážou některé věci vysvětlit. Už to, že se bavíme o způsobu jmenování, naznačuje, že pochyby jsou,“ dodal Forejt.
Ředitelem Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky je od 1. února tohoto roku Vladimír Kruliš.
Jana Maláčová řídila od června 2015 na ministerstvu odbor rodinné politiky a politiky stárnutí. Nyní míří do čela resortu. Už dříve řekla, že chce posazovat kroky z vládního programu. Vedle opatření jako zvýšení rodičovské či zrušení karenční doby se chce zaměřit na rodinnou politiku a přípravu na stárnutí. Těmto tématům se tři roky věnovala jako ředitelka ministerského odboru. Jako šéfka resortu bude pak vedle důchodové reformy připravovat i návrhy systémových změn v sociálních službách. Zavést by se měla dlouhodobá péče.
Česko bude muset dle Maláčové se stárnutím společnosti a rostoucím počtem seniorů v příštích letech zásadně posílit sociální služby. Stanovit se bude muset také udržitelný model jejich financování. Politici tak budou muset rozhodnout, zda se péče ve stáří bude platit z rozpočtu a dávek, nebo zda si na ni lidé začnou také odvádět pojistné, řekla kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.