Kyanid v Bečvě může pocházet z areálu Tesly Rožnov, řekl ministr Brabec
EKOLOGICKÁ KATASTROFA
Kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb v Bečvě, mohl pocházet z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Takové podezření má Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na základě odebraných vzorků, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) s tím, že chemičku DEZA z koncernu Agrofert už vyloučila i policie. Mluvčí zlínské policie Lenka Javorková však takovou informaci deníku Echo24 nepotvrdila. Kvůli vyšetřování a jeho údajným průtahům míří na inspekci životního prostředí trestní oznámení od starosty nedalekých Hranic Jiřího Kudláčka.
Valašskomeziříčskou chemičku DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, vyloučila z možného podílu na havárii v Bečvě ČIŽP i policie, řekl ministr Brabec. „Smyčka se utahuje kolem areálu Tesla Rožnov, tedy toho kanálu, který z areálu Tesly Rožnov teče do Bečvy. Je asi 13 nebo 14 kilometrů dlouhý. Je tam několik subjektů, které podle našich informací nakládají s kyanidy,“ řekl Brabec. Jak odbor životního prostředí ve Valašském Meziříčí, tak Vodovody a kanalizace Vsetín i ČIŽP odebraly podle ministra vzorky. „Její podezření je směrem k výpusti kanálu z Tesly Rožnov,“ dodal.
„Hodně se spekulovalo o roli Dezy. Chci znovu zdůraznit, že Dezu jako možného původce vyloučila na základě rozboru její výpusti Česká inspekce životního prostředí už minulé úterý, která provedla rozbory jak ve výpusti, tak po celé trase. Také Dezu vyloučila policie, protože uvedla, že výpusť je v katastrálním území obce Juřinka. DEZA ji tam nemá,“ dodal ministr. Agrofert, jehož je DEZA součástí, spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Mluvčí zlínské policie Lenka Javorková deníku Echo24 řekla, že neví, odkud bere ministr Brabec informace. „Já vám k tomu můžu povědět tolik, že šetření této události probíhá a žádné další informace k tomu nebudeme v tuto chvíli zveřejňovat,“ dodala Javorková.
Trestní oznámení na inspekci
Na průtahy vyšetřování si stěžuje starosta nedalekých Hranic Jiří Kudláček. Ten upozornil na fakt, že inspekce odhalila kyanid v řece až po čtyřech dnech. Podal kvůli tomu trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení.
Inspekce podle Kudláčka jednala nedbale a mohla svým laxním přístupem zavinit tragédii mnohem větší tím, že včas nevyhodnotila, že jde právě o nebezpečný kyanid. „Při kontaktu s kyanidem mohli umírat lidé,“ říká rozhořčený starosta.
„Setkávám se s armádními chemiky, takže vím, jak se testuje voda pro rybníkáře ve Vodňanech a také vím, že student prvního ročníku na VŠCHT Praha provádí rozbory tekutin několik minut, maximálně v několika hodinách,“ sdělil starosta Hranic Jiří Kudláček (ODA), jehož čtrnáctiletý syn byl také jedním z dobrovolníků, kteří pomáhali při likvidaci následků v kyanidem otrávené vodě.
Vedení ČIZP ale jakékoliv pochybení odmítá. „Inspektoři ČIŽP nepochybili ani při práci s ochrannými pomůckami, ani v postupu zvládání havárie na řece Bečvě. Ten je jasně dán zákonem. Inspekce není podle vodního zákona ta, která je kompetentní k řízení prací při zneškodňování havárií. Inspekce nepochybila a ani nic nezanedbala,“ uvedla v úterý mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
Podle ministra Brabce byla ekologická katastrofa politicky zneužita v předvolebním boji. Především někteří opoziční politici měli předem jasno, kdo je viníkem, uvedl. „Co mě nejvíc štve, že tyhle útoky mířily i na inspekci životního prostředí, že snad má zadání, jak mají věci dopadnout. Je to směšné, hnusné, drzé, neuvěřitelné. Vyzývám všechny, kteří sdíleli různá obvinění absolutně bez důkazů, aby se styděli, pokud to dokáží,“ konstatoval Brabec.
Podle informací ministerstva životního prostředí se zatím nepotvrdil úhyn další fauny a flory v Bečvě, bude to ale ještě předmětem zkoumání. V úterý Brabec hovořil se zástupci Českého rybářského svazu o možné pomoci ministerstva. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na začátku týdne slíbil pomoc rybářům se zarybněním řeky. „Ale předtím je potřeba mít přesné informace o aktuálním ekologickém stavu řeky,“ poznamenal Brabec. Ministerstvo zemědělství je také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod.
Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy až po Přerov. Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku, uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad, pomohlo i deštivé počasí v uplynulých dnech. V případu padlo několik trestních oznámení.