Uzavřená města a vojáci v ulicích. Jak žijí Češi, které koronavirus uvěznil na druhé straně planety
PŘÍBĚHY Z PERU
Současná situace s opatřeními proti šíření koronaviru jsou nepříjemná snad pro všechny. Existují však spoluobčané, kteří bez předchozího varování uvízli na druhém konci světa v uzavřených městech a s minimální vidinou brzkého návratu domů. Redakce Echo24 přináší dva příběhy Čechů, kteří momentálně čekají na vládní pomoc v jihoamerickém státě Peru.
Příběhy pojí podobné motivy. Nemožnost získání včasných informací kvůli nedostatku signálu v přírodě, nemožnost sehnat letenky na poslední chvíli a následně úprk alespoň do větších měst v rámci Peru.
Například Hana Hojdarová se nemohla k relevantním informacím dostat kvůli několikadenní plavbě, během níž neměla přístup k internetu: „Už dva měsíce jsme cestovali po Peru. Když jsme zrovna přejížděli dva dny lodí z města Pucallpa do města Iquitos, neměli jsme vůbec signál, takže žádné novinky. A přesně v těchto dvou dnech začínala všechna ta bezpečnostní opatření. Když jsme se konečně připojili na WiFi v Iquitosu, bylo 15. 3. a od 16. 3. už začínaly různé zákazy. Proto jsme celé odpoledne a večer strávili nacházením možností jak se okamžitě dostat domů. Spoustu nabízených letů bylo nereálných, protože v daných zemích už také rušili mezinárodní lety, takže to bylo docela složité. Náš původní plán byl z Iquitosu přejet lodí do Ekvádoru, nebo alespoň Kolumbie, ale obě země uzavíraly hranice. Nakonec jsme našli letenky přes Chile a Barcelonu.“
Jenže ani tato varianta se však nakonec neuskutečnila. „Let ráno v 6:45 z Iquitosu nám zrušili a tak začala ještě větší panika. Spoustu dalších lidí z našeho letu také hledalo všude možnosti jak se dostat alespoň do Limy. Koupili jsme celkem tři různé letenky, ze kterých dva lety byly zrušeny a celý den jsme žili ve strachu, jestli ten poslední, který jsme koupili, nás dostane do Limy. Protože zůstat v Iquitosu, kam nevede žádná silnice a dostanete se tam jen několik dní po vodě nebo letecky, pro nás byla opravdu strašná představa,“ popsala Hojdarová.
„Chtěli jsme domů. Čekali jsme ve městě před kanceláři společnosti, u které jsme koupili poslední let 16. 3. A chtěli se alespoň ujistit jestli to poletí. V době kdy měli otvírat, tam byla fronta už několik desítek metrů. Nakonec nikdo neotevřel, ale při té panické situaci jsme poznali dva Peruánce z Limy, kteří řešili stejnou situaci. Strávili jsme s nimi zbytek dne až do doby kdy jsme se všichni 4 naštěstí dostali do Limy. A díky obrovskému štěstí v neštěstí nás nechávají přečkávat u nich doma než se situace vyřeší a budeme moci letět domů,“ dodala.
Na dodržování pravidel v ulicích dohlíží mobilizovaná armáda a pořádkové složky policie
Podobný příběh zažívají také Nikola Tajzlerová a Luděk Janeček. „Do Peru jsme odletěli 4.3., kdy zde ještě nebyly žádné případy COVID-19 evidovány. Cestovali jsme několik dní v Andách, kde jsme byli bez signálu a o eskalaci situace se tudíž dozvěděli až v neděli 14.3. večer, kdy jsme dorazili zpět do civilizace. V té době bylo oznámeno, že v dohledné době budou zrušeny všechny lety z/do Evropy. Druhý den jsme se proto přesunuli do Cusca, kde se k nám dostala informace, že peruánský prezident okolo 20:00 bez jakéhokoliv předchozího varováni vyhlásil na dva týdny stav nouze a od pulnoci 16.3. uzavřel kompletně hranice. Zároveň vyhlásil celostátní karanténu,“ uvedli pro Echo24.
Upozorňují však na dobrou komunikaci českého zastoupení v Peru: „Česká ambasáda v Limě se nám ozvala hned 14.3. a informovala nás o aktuální situaci, tedy o plánovaném rušení letu do Evropy na následujících 30 dní a doporučila nám se pokud možno dostat pryč ze země. Nicméně na naši aerolinku, United Airlines, se nebylo možné dovolat. Podařilo se nám to až druhý den, kdy byly veškeré lety pryč ze země vyprodané. Ambasáda se nicméně k celé situaci postavila velmi profesionálně a lidsky. Odpovídají na telefonické hovory 24/7. Když se jim nelze dovolat, volaji zpět. Zároveň posílají pravidelně emaily o současném vývoji situace a kompletují seznam Čechu se zájmem o repatriaci. Zatím však žádné konkrétní řešení není v dohledu, takže nevíme, jak dlouho tu budeme muset zůstat.“
Češi jsou nyní uvězněni v uzavřených městech. „V současné chvíli se nacházíme v Limě na hotelu, kam se nám 16.3 podařilo dostat. Vzhledem k vyhlášení karantény nesmíme opouštět hotel s výjimkou nákupu potravin, léků či návštěvy doktora. Nefungují restaurace, takže si v provizorních podmínkách hotelu vaříme. Na dodržování pravidel v ulicích dohlíží mobilizovaná armáda a pořádkové složky policie. Máme informaci, že spousta Čechů se nachází v různých provinciích Peru bez možnosti přesunu do Limy z důvodu přerušení veškeré vnitrostátní dopravy a zákazu řízení motorových vozidel,“ uvedli.
„Výjimku mají pouze pracovníci lékáren, nemocnic, v potravinářství apod. Existuje skupina na Facebooku ‚Uvízli v Peru´, kde si Češi vzájemně sdílí informace o vývoji situace, a kde se objevila nepodložená zpráva o tom, ze Izraelci zajistili svým občanům výjimku pro vnitrostátní lety a přesouvají je z Cusca do Limy, kde by na ně měl čekat vládní speciál, který je odveze zpět domů,“ sdělili pro Echo24. Zmíněná skupina na Facebooku má 72 členů, což svědčí o tom, že Čechů v nepříjemné situaci v Peru není málo.