Co hrozí premiérovi v Černošicích

komentář

Co hrozí premiérovi v Černošicíchkomentář 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Někdy i malý otřes může spustit velkou lavinu. Například verdikt úředníků ze středočeského městečka Černošice může vyvolat proces, který ukončí úspěšnou kariéru českého premiéra.

Střet zájmů Andreje Babiše byl mnohokrát popsán a dříve ho bez velkých cavyků přiznával také on sám. Od doby, kdy zdejší sněmovna schválila tzv. lex Babiš a kdy se o miliardářovy aktivity začal ve větší míře zajímat Brusel, však šéf ANO tento střet vylučuje. Agrofert sice založil, teď však s ním nemá nic společného, protože jeho akcie vložil do dvou svěřenských fondů. Změna taktiky je pochopitelná. Podle zmíněného lex Babiš nemá firma ovládaná politikem nárok na dotace, veřejné zakázky ani investiční pobídky. Ovšem právě na nich založil Babiš podnikatelský model Agrofert a jenom jeho manažeři vědí, co by s koncernem případný výpadek státní podpory v řádu miliard udělal.

Založením svěřenských fondů v roce 2017 se všechny úvahy o střetu zájmů staly pouze zajímavým řečnickým cvičením. Nejdále v této disciplíně došli právníci České pirátské strany. Obdobně jako kolegové z právního servisu Evropské komise došli k závěru, že se Babiš střetu zájmů nezbavil. Argumentovali tím, že jako zakladatel a jediný beneficient svěřenských fondů je nepochybně ovládající osobou, což ostatně sám připustil v dokumentech pro slovenské úřady. Zákon se tedy na něj a jeho Agrofert vztahuje také.

Dosud takové názory nemusely premiéra ani jeho právníky zajímat. Změnit se to může ve chvíli, kdy ke stejnému závěru dojde úřední osoba. Teď k takovému verdiktu zřejmě došla černošická radnice – veřejnost o tom informoval sám Babiš, když se proti zatím neveřejnému rozhodnutí ohradil. Šlo sice jen o úředníky z Černošic, zkoumání střetu zájmů ve správním obvodu radnice však patří k jejich agendě a jejich právní názor nejde jen tak zpochybnit. Premiér se může stejně jako každý jiný občan proti verdiktu odvolat ke krajskému úřadu, případně obrátit na správní soud. Zmíněnou cestu hodlá podle vlastních slov také nastoupit.

Další dva paragrafy

Přímé důsledky verdiktu z Černošic nemusí miliardáře příliš trápit, i kdyby nabyl právní moci. Za přestupek může dostat maximální pokutu čtvrt milionu korun. Sám také připomněl, že úředníci zkoumali střet zájmů pouze ve vztahu k médiím, tedy firmám Mafra, Londa a Stanice O, které patří pod Agrofert. Bylo by nepříjemné, kdyby holding musel nakonec noviny, rozhlas i hudební televizi prodat, pro premiéra ani koncern, který založil, by to však nebyla otázka života a smrti.  

Vážnější mohou být události, které černošická patálie vyvolá. V paragrafu 4a zakazuje tuzemský zákon o střetu zájmů všem jen trochu významným politikům vlastnit média. Podle paragrafů 4b a 4c ovšem nesmějí členové vlády ovládat firmy, které jakýmkoli způsobem pobírají od státu peníze. V Černošicích to nejspíš neřešili, pokud ovšem nabude právní moci jejich rozhodnutí, že Babiš ovládá Agrofert, bude nasnadě, že holding nemá podle zákona přístup k dotacím ani zakázkám. Pak už bude otázkou pro právníky i úředníky, aby rozebrali důvody, proč je možné či nemožné pomáhat ze státních peněz firmě, která by je podle platného právního názoru neměla dostat.

Teď ještě Brusel

Snadno může být ještě hůř. Střet zájmů českého premiéra řeší také Evropská komise a zpráva ze středočeského městečka je zneklidňující hlavně jako signál, že ani u bruselských úřadů nemusí Babiš dopadnout dobře. Stačí, že Evropská komise bude postupovat podle stejné logiky jako Městský úřad Černošice a zastaví Agrofertu všechny budoucí eurodotace, nebo si dokonce vyžádá zpátky dotace vyplacené po roce 2013. Taková vyhlídka se může naplnit už během jarních měsíců a pro zakladatele holdingu je něčím jako pohledem do propasti. Pak už jenom zbývá odchod z vlády, anebo prodej Agrofertu. Kdo ovšem má dost peněz na tak velký podnik zatížený vysokými úvěry a závislý na státních subvencích.

Realizaci popsaného scénáře si někdo může přát. Podle jiného by byl těžkou nespravedlností vůči podnikateli, který se pokusil změnit poměry v zemi k lepšímu. Další může podotknout, že nepočítá s právníky Agrofertu, kteří jistě najdou jinou cestu, jak zůstat v politice a přitom kontakt s holdingem neztratit. Přesto se minimálně od toho okamžiku, kdy úředníci v Černošicích rozhodli o podnětu Transparency International, zařadil do výčtu více či méně pravděpodobných variant, jak příběh se střetem zájmů českého premiéra skončí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články