Ze sci-fi je reálný úkol. Jak přenést elektřinu ze Slunce bezdrátově do domácností
ENERGIE Z VESMÍRU
Nikola Tesla by zajásal. Šéfové vesmírných agentur mají totiž za úkol zjistit, zda by se elektřina mohla bezdrátově přenášet z vesmíru do milionů domácností. Bezdrátový přenos energie vynálezce zkoumal už před více než 100 lety. Evropská kosmická agentura (ESA) tento týden pravděpodobně schválí tříletou studii, která má zjistit, jestli obrovské solární farmy v kosmu můžou fungovat a být nákladově efektivní. Konečným cílem je mít na oběžné dráze obří satelity, z nichž každý bude schopen vyrábět stejné množství elektřiny jako elektrárna. Informovala o tom v úterý britská BBC.
Myšlenka sbírat sluneční energii ve vesmíru existuje již více než 50 let. Její realizace však doposud byla příliš obtížná a nákladná. Takzvaná iniciativa Solaris by byla první, která položí základy praktického plánu na vývoj systému výroby obnovitelné energie založeného na vesmíru. Hru změnily prudce klesající náklady na starty díky znovupoužitelným raketám a dalším inovacím vyvinutým soukromým sektorem. Došlo také k pokroku v robotické konstrukci ve vesmíru a vývoji technologie pro bezdrátový přenos elektřiny z kosmu na Zemi.
Klíčovým cílem programu Solaris je zjistit, zda lze převést solární energii shromážděnou ve vesmíru do elektrických sítí na Zemi. To samozřejmě nelze provést s extrémně dlouhým kabelem, tudíž se musí použít bezdrátové mikrovlnné paprsky. Tým iniciativy již ukázal, že je to v zásadě možné.
Generální ředitel ESA Josef Aschbacher věří, že solární energie z vesmíru by mohla být „obrovskou“ pomocí při řešení budoucího nedostatku energie. „Potřebujeme přeměnit ekonomiku na uhlíkově neutrální, a proto musíme změnit způsob, jakým vyrábíme energii. Pokud to lze provést z vesmíru, bude to naprosto fantastické,“ řekl BBC News.
Just imagine you could collect solar power, in the order of GWs, and beam it down to the earth‘s surface. If that works, that would be a game changer for Europe‘s energy situation, and for humanity – Director General @AschbacherJosef of @esa at the opening of #CM22 on Solaris pic.twitter.com/Rx6Wh4nMeT
— Kim👷Solar Power From Space (@kim_borgen) November 22, 2022
„Idea vesmírné solární energie již není sci-fi,“ řekl Sanjay Vijendran z ESA, vedoucí vědec iniciativy Solaris „Potenciál tu je. My nyní potřebujeme skutečně pochopit technologickou cestu, než bude možné učinit rozhodnutí pokračovat ve snaze vybudovat něco ve vesmíru.“
Dr Ray Simpkin, hlavní vědec společnosti Emrod, která vyvinula systém bezdrátového paprsku, řekl, že technologie je bezpečná. „Síla je rozprostřena na tak velkou plochu, že ani při nejvyšší intenzitě ve středu paprsku nebude nebezpečná pro zvířata ani lidi.“
Hodnocení vlády Spojeného království nezávislé na plánu ESA dospělo k závěru, že do roku 2040 by mohlo být možné mít satelit schopný produkovat stejné množství elektřiny jako elektrárna, přibližně 2 GW, což je v souladu s vlastními odhady ESA. Podle Vijendrana by to však se zvýšeným financováním a větší politickou podporou mohlo být provedeno do deseti let, což je obdoba termínu stanoveného americkým prezidentem Johnem Kennedym v roce 1961 pro vyslání amerického astronauta na měsíční povrch.
USA, Čína a Japonsko rovněž pokročily v závodě o vývoj vesmírné solární energie a očekává se, že brzy oznámí své vlastní plány. Odděleně od návrhu ESA byla ve Spojeném království založena společnost Space Solar. Jeho cílem je do šesti let demonstrovat energii paprsku z vesmíru a komerčně tak učinit do devíti let.