Ceny bydlení zase poskočily. Metr novostavby v Praze už za více než 105 tisíc
Ceny bydlení
Raketový růst cen bytů sice o něco zpomalil, ale to nic nemění na faktu, že je vlastní bydlení pro velkou část lidí v hlavním městě nedostupné. Metr čtvereční v novostavbě v širším centru Prahy nyní stojí přes 105 tisíc korun. Ještě nedávno developeři hlásili průměrnou prodejní cenu za metr čtvereční okolo 100 tisíc korun. V prvním čtvrtletí roku zdražilo i nájemní bydlení. Za šanci na levnější bydlení označuje opoziční ODS senátní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí.
Deník Echo24 v březnu informoval, že nové volné byty se nabízejí za cenu průměrně okolo sedmi miliónů korun a zhruba sto tisíc stojí metr čtvereční. Po dvou měsících se cena novostavby v širším centru Prahy točí nad 105 tisíci za metr čtvereční.
„Nabídka pražských bytů je při stoupajících cenách nedostačující. Trvá oblíbenost malometrážních bytů, zejména kvůli poptávce ze strany singles a investorů. V širším centru Prahy novostavby dosahují průměrné ceny přes 105 000 Kč/m2,“ uvedl ředitel odborů Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček.
Zajímavé bude nyní sledovat, zda rozhodnutí České národní banky (ČNB), která v únoru zvýšila úrokové sazby, zdraží hypotéky. Experti a zástupci bank se na tom zatím neshodují. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla rozhodnutím ČNB o 0,25 procentního bodu na dvě procenta.
Zdražilo zejména bydlení
O zpomalování růstu cen informovala deník Echo24 v tiskové zprávě Hypoteční banka. V prvním letošním čtvrtletí ceny mezikvartálně vzrostly nejméně od roku 2015. V Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly a v Ústeckém kraji se mírně snížily. Zpomalení se naopak neprojevilo v Jihočeském, Olomouckém kraji a v Praze.
Zdražilo i nájemní bydlení. Český statistický úřad (ČSÚ) v pondělí informoval, že spotřebitelské ceny v dubnu sice zpomalily růst na 2,8 procenta, na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v dubnu největší vliv právě ceny bydlení. Ceny nájemného z bytu se zvýšily o 3,3 procenta, vodného a stočného shodně o 2,6 procenta, elektřiny o 11,9 procenta a zemního plynu o 3,6 procenta.
Senát schválil návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí
Za šanci na levnější bydlení považuje opoziční ODS návrh, aby se zrušila daň z nabytí nemovitostí. Senát návrh vložil začátkem května do poslanecké novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí, která má osvobodit od daně první prodej bytů v rodinných domech.
S pozměňovacím návrhem na zrušení daně přišel senátní hospodářský výbor. Předlohu tak nyní dostane opět Sněmovna, která o senátním návrhu na zrušení daně rozhodne. Na dani z nabytí vybral stát jen loni 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy.