„Chystejte kraslice.“ Válek plánuje „normální Velikonoce“ i omezení respirátorů
VÁLKOVO ROZVOLNĚNÍ
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce, aby nejpozději 1. dubna byla uvolněna téměř všechna protikoronavirová opatření. Respirátory by mohly být povinné v menší míře než dosud. Řekl to na tiskové konferenci ve Sněmovně po schválení novely pandemického zákona. Na jednání vlády chce Válek příští týden předložit návrh postupného uvolňování opatření.
Válek by chtěl, aby lidé v Česku po třech letech mohli prožít Velikonoce, jak byli zvyklí před koronavirovou pandemií. Svátky nastanou v polovině dubna. „Chtěl bych uvítat jarní dny, mluvil jsem o 1. dubnu, ideálně však v březnu, prakticky uvolněním všech opatření, abychom prožili po dvou letech normální Velikonoce, tak jak jsme byli zvyklí před covidem,“ řekl Válek.
Z epidemických opatřeních by podle něj mohlo zůstat zachováno nošení respirátorů. „Diskutujeme s kolegy z dalších zemí, kteří přistupují k omezení používání respirátorů. Bezesporu není možné, aby se respirátory používaly ve venkovních prostorech, pro to není nejmenší důvod,“ uvedl Válek. „Za sebe si dovedu představit jejich využívání třeba v hromadné dopravě, kde si myslím, že je vysoká koncentrace lidí,“ dodal.
„Rozhodně si nemyslím, že potkáme mladé muže, kteří jdou na pomlázku, my tomu v Brně říkáme mrskut, a mají respirátory. To si myslím, že určitě nenastane,“ řekl Válek a vyzval občany: „Chystejte kraslice, malujte vajíčka, ať si konečně užijeme normální Velikonoce.“
Zároveň ale upozornil na to, že denně umírá několik pacientů s covidem. „Zbytečně, protože nebyli očkováni, nemají plné očkováni, nešli buď na posilovací dávku, nebo nemají dvě dávky,“ řekl.
Minimálně v prvních dvou březnových týdnech je tak podle ministra nutné být obezřetní. Do konce února podle něj bude narůstat počet hospitalizovaných, nehrozí ale zahlcení jednotek intenzivní péče. Stále je ale nutné chránit rizikové skupiny obyvatel, dodal Válek.
Co se týče povinného nošení respirátorů, Národní institut pro zvládání pandemie podle Válka diskutuje o variantách. Sám si umí představit jejich zachování například v hromadné dopravě. Očekává ale, že povinné budou v menší míře než dosud. V současné době jsou nutné ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.
Opět obhajoval spornou novelu pandemického zákona. Sněmovna dnes přehlasovala koaliční většinou senátní veto. Novela zejména rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Uzákoní rovněž zavedenou praxi nařizování karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že předlohu podepíše. Podle Válka by například bez pandemického zákona nebylo možné proplácet PCR testy ze zdravotního pojištění bez indikace lékaře.