Co si Lenka Bradáčová za rámeček nedá
PŘÍPAD GENERÁLA HALENKY
Začátkem března 2015 byla Česká republika svědkem dalšího spektakulárního zátahu našich elitních policistů. Tentokrát razie probíhala ve zbrojní firmě Excalibur Group, na ministerstvu obrany a v bytech několika podezřelých. Nejvýš zasaženou postavou byl brigádní generál Vladimír Halenka, tehdy ve funkci ředitele sekce podpory na ministerstvu obrany.
O co šlo? Vojenská policie seznámila detektivy z proslulého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se svým podezřením, že se zločinný gang ve státním sektoru v letech 2009 až 2013 pokusil pod cenou prodat tuny vojenských zásob, mimo jiné 23 tankových motorů a celkem 216 motorů do BVP, bojových vozidel pěchoty. Konečným nabyvatelem se měly stát soukromé firmy, v jednom případě i Vojenský opravárenský podnik ve slovenském Trenčíně.
Zatímco koneční nabyvatelé by přirozeně měli volné ruce rozprodat techniku různě po světě, českému státu podle vyšetřovatelů z jednoho takového odprodeje uskutečněného v roce 2010 vznikla škoda 15 milionů korun. A vznikla by ještě desetkrát větší, tedy za 150 milionů, kdyby další takto podezřelý výprodej balíku materiálů včetně 135 motorů nezastavil v létě 2013 ministr obrany Vlastimil Picek.
Halenka podle vyšetřovatelů v tomto okrádání státu sehrával klíčovou roli.
Rozhovor s generálem Halenkou si můžete přečíst zde.
ÚOOZ tou dobou velí Robert Šlachta, muž se zálibou v chytání velkých ryb. Na začátku výše zmíněná razie na vojáky a zbrojaře nese typicky šlachtovské rysy: domovní prohlídky časně ráno, 48hodinové vazby, úniky z trestního spisu spřáteleným novinářům včetně formulace, že policie má všechno zdokumentované, posléze průtahy ve vyšetřování, ztenčování skupiny podezřelých, prohry u soudu.
V textu rozhodnutí zastavit stíhání Vladimíra Halenky z 31. ledna 2022 si státní zástupce Pavel Prygl tak trochu myje ruce a odpovědnost za debakl převádí na policii. Čteme tu, že „policejní orgán trestní odpovědnost dovozoval toliko z nepřímých důkazů“ a že „předložené nepřímé důkazy nesplňují podmínku jejich ucelenosti“. Nebyl to přitom nikdo jiný než Pavel Prygl, kdo nad vyšetřováním vykonával dozor už od září 2013. A vzhledem k tomu, že Prygl působí na Vrchním státním zastupitelství v Praze, jde zodpovědnost za neúspěšný hon na generála i na konto Lenky Bradáčové.
Více o případu generála Halenky si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete již od 249 korun za měsíc zde.