Proč je Berlín vstřícný k Moskvě. Dlouhý stín německé Ostpolitik
ECHOPRIME
Neobratné německé chování tváří v tvář ukrajinské krizi se na první pohled vzpírá pochopení. Směs arogance a naivity je zvláštní u země, jejíž diplomacie se jinak vyznačuje pečlivým, důkladně připraveným multilateralismem. Je to vhodná chvíle podívat se na jednu z tradic, jež moderní německou diplomacii vůči tomuto kusu světa v minulosti formovaly.
Onou tradicí je historie německé poválečné Ostpolitik, politiky vztahů s komunistickou východní Evropou.
Asi nejznámějším symbolem Ostpolitik je proslulé spontánní pokleknutí německého kancléře Willyho Brandta před pomníkem obětem povstání ve varšavském ghettu v roce 1970. Vyneslo mu Nobelovu cenu míru. Jenže je to jen jedna, i když veledůležitá momentka politiky, jež měla dlouhý vývoj a mnoho stránek. A ne všechny byly tak jednoznačné jako Brandtovo gesto.
Z Ostpolitik nám do dneška zůstalo přenesení německého reziduálního pocitu viny za válku výhradně na Rusko, antiamerikanismus a ovšem nahluchlá morální nadřazenost.
Celý text si můžete přečíst už nyní na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.