Ukrajina je v této hře pouze loutka, tvrdí ruský jestřáb
ECHOPRIME
Mocenské zájmy Ruska v současné krizi na rusko-ukrajinské hranici obnažuje rozhovor se Sergejem Karaganovem, moskevským profesorem pro mezinárodní politiku. Je plný tvrdých a silných slov o NATO, USA, Evropě, Ukrajině ale i České republice. Karaganov sice nikdy nebyl zaměstnán ve vládní nebo politické funkci, přesto je díky svému propojení a vlivu na zahraničněpolitický establishment někdy nazýván „ruským Kissingerem“. Prahu zná osobně, v roce 2010 zde byl na pozvání společnosti Prague Twenty.
Jaký cíl teď sleduje Rusko v ukrajinské krizi? U nás se vesměs předpokládá, že si Ukrajinu chcete podrobit.
My si myslíme, že NATO je – tedy ne že si to myslíme, NATO je agresivní spolek. Má historii agresivních válek, která začíná rokem 1999 a přepadením Jugoslávie. Posléze armády členských států NATO podnikly invazi do Iráku, výsledkem jsou stovky a stovky tisíc mrtvých. A pak je tu agrese vůči Libyi. Za studené války bylo NATO obranným společenstvím, dnes je agresivním spolkem s kriminální historií. Dnes je NATO hlavním zdrojem konfrontace v Evropě. Je jako nemoc. Chtěli bychom tuto nemoc léčit, než zachvátí Evropu.
Evropu, nebo bývalé republiky Sovětského svazu?
Evropu. Samozřejmě. Je to rakovina Evropy.
Takže vy i nás chcete zachránit před rakovinou?
Nejdeme zachránit vás. Vás jsme zachránili před Hitlerem. Zachránili jsme Evropu před Napoleonem, s velkými náklady a ovšemže v koalici s dalšími státy. Zachránili jsme Evropu několikrát. Dnes se staráme o náš vlastní zájem. Ovšem prospěch z toho bude snad mít celá Evropa.
A o co přesně usilujete teď, proč je poblíž ukrajinské hranice přes sto tisíc ruských vojáků?
Jsou tam ze dvou důvodů. Jednak abychom odradili ukrajinský režim před pokusem zaútočit na Donbas (v části ukrajinského Donbasu vegetují od roku 2014 dvě separatistické republiky, Doněcká a Luhanská, celkem v nich žije něco přes tři miliony lidí – pozn. red.). Tento útok by se vší pravděpodobností vedl ke zničení toho, co zůstalo z ukrajinského státu. Ale my tam žádnou válku nechceme a nepotřebujeme. Zadruhé přítomností našich vojáků tlačíme na naše západní partnery, aby se jim vrátil rozum a aby spolu s námi začali seriózně budovat takový systém bezpečnosti v Evropě, který bude férový a životaschopný.
A nemůže vláda v Kyjevě ve vašich jednotkách u hranic spatřovat pro sebe hrozbu?
Asi jste si všiml, že v nich nevidí takovou hrozbu jako někteří lidé ve Washingtonu. Jak říkám, naše síly jsou tam k odstrašení, ne k útoku. Kyjev je v této hře loutka. Ta opatření jsou namířena jinam. Už jsem říkal, že NATO je rakovina. Musíme zastavit její šíření.
Celý rozhovor si můžete přečíst na EchoPrime nebo v tištěném Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.