Evropští datoví regulátoři varují před používáním aplikací ke katarskému mistrovství světa. Hrozí sledování
MISTROVSTVÍ SVĚTA V KATARU
Jednotliví evropští síťoví regulátoři varují před používáním oficiálních aplikací ke katatrskému mistrovství světa ve fotbale. Aplikace podle odborníků žádá o přístup k ohromnému množství dat. Některé informace, které chytré mobily sbírají, vývojáři ani neudávají v podmínkách. Informuje například Politico. Aplikace jsou přitom pro návštěvníky mistrovství povinné.
Před praktikami absolutistické monarchie v Kataru varují evropské fanoušky a návštěvníky mistrovství světa ve fotbale síťoví regulátoři. Podle jejich zjištění chce mít malý stát s ohromnými ropnými ložisky perfektní přehled o pohybu a činnosti svých návštěvníků. „Je skutečně možné, že návštěvníci Kataru, především z minoritních skupin, budou sledováni katarskými úřady,“ uvedl norský regulátor.
K podobným závěrům, že Katarské úřady se o návštěvníky, díky moderním technologiím budou zajímat více, než je například v Evropě běžné, došly i úřady ve Francii či Německu. Podle německých úřadů aplikace sbírají mnohem více dat, než kolik uvádí v podmínkách používání aplikace. „Jedna z aplikací sbírá i data o číslech a času jednotlivých telefonních hovorů,“ uvedl německý regulátor. Další aplikace zabraňuje zařízení, aby přešlo do režimu spánku. Může tak být neustále aktivní. „Je také zjevné, že data nezůstávají lokálně v zařízení, ale jsou odesílány do centrálního serveru,“ uvádí dále regulátor.
Instalace aplikací je přitom pro návštěvníky povinná. Jedná se o aplikace Ehteraz, která sleduje šíření Covidu- 19 v zemi a aplikaci Hayya, která umožňuje pořizování vstupenek a bezplatnou hromadnou dopravu.
Mistrovství světa ve fotbale v Kataru je 22. mistrovstvím světa ve fotbale. V malé zemi v perském zálivu začne již tuto neděli 20. listopadu. V posledních dnech začala zesilovat kritika udělení pořádání akce, takto malé a absolutistické zemi. V minulých dnech například bývalý předseda FIFA Sepp Blatter, uvedl, že na udělení kandidatury tlačila především UEFA a francouzský prezident Nikolas Sarkozy. Do finále volby tehdy postoupily krom Kataru také Spojené státy. Podle Blattera by bylo symbolické, kdyby po Rusku v roce 2018 pořádaly tuto monstrózní akci USA.