„Česko v EU prodělává.“ Svobodní předali Ovčáčkovi účtenku

Postavení ČR v EU

„Česko v EU prodělává.“ Svobodní předali Ovčáčkovi účtenkuNové 2
Domov

Echo24

Účastníci asi padesátičlenného průvodu příznivců Svobodných v Praze kritizovali Evropskou unii. Strana hovoří vystoupení ČR z EU, Česko podle ní na členství prodělává. Zástupci strany při průvodu z náměstí Republiky k Pražskému hradu rozdávali lidem improvizované účtenky, podle nichž je Česko kvůli členství v EU ve ztrátě 1,7 bilionu korun.

Podle údajů ministerstva financí naopak republika do konce loňského roku získala z rozpočtu EU zhruba 1,31 bilionu korun, zatímco do rozpočtu unie poslala 565 miliard korun. Celkem tak ČR získala z EU o 741,3 miliardy korun víc, než zaplatila, uvedlo ministerstvo.

Prvomájová akce Svobodných začala krátce po 13. hodině úvodními projevy. Lídr kandidátky strany ve volbách do Evropského parlamentu Vít Jedlička v něm uvedl, že cílem je v budoucnu vystoupení země z EU.

„Před vstupem do Evropské unie nám bylo lháno o tom, jaké přínosy to bude mít. Největším problémem je obrovská byrokracie,“ uvedl. Jako vhodnou organizaci označil Evropské sdružení volného obchodu. Následně se zástupci strany a jejich příznivci vydali na pochod k Pražskému hradu. Na akci dohlížela zhruba desítka policistů.

Svobodní si pro akci vytiskli improvizované účtenky, které měly znázorňovat náklady členství České republiky v EU. Podle Svobodných je Česko kvůli řadě nepřímých nákladů v minusu 1,7 bilionu korun, což znamená zhruba 160 000 korun na každého obyvatele.

Účtenky rozdávali při průvodu kolemjdoucím. Na Hradě ji pak předali i mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, který ji podle nich předá prezidentovi. Svobodní chtějí, aby Zeman změnil svůj přístup k EU. Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:00 Střet v Brně

Více čtěte zde: V Brně se střetli radikálové a jejich odpůrci, zasahovala policie

19:10 V Brně se sešli radikálové i jejich odpůrci, hlídá je policie

Na Zelném trhu v Brně se dnes sešlo pár desítek pravicových radikálů, kteří plánují pochod na Mendlovo náměstí. Zábavnou formou jim chtějí čelit stovky odpůrců, kteří se již dřív shromáždili na nedalekém Dominikánském náměstí. Před setkáním radikálů jim odpůrci pustili z reproduktorů písničky z divadla Husa na provázku, aby zabránili jejich projevům, také začali jezdit v blízkosti radikálů na kolech. 

17:10 V Brně se sešlo asi 200 lidí, kteří chtějí čelit pochodu radikálů

Na Dominikánském náměstí v Brně se odpoledne sešly zhruba dvě stovky odpůrců pravicových radikálů k akci nazvané Kdo si hraje, nehajluje. Zábavnou formou chtějí čelit pochodu, který má vyrazit s pochodněmi z nedalekého Zelného trhu kolem 19:00. Na akci dohlížejí stovky policistů včetně vrtulníku. Na místě je i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který by mohl v krajní situaci obě akce rozpustit.

15:45 Brno se chystá na střet

15:04 Zahradil: V eurovolbách bude úspěch zisk čtyř mandátů

Europoslanec ODS Jan Zahradil by považoval za úspěch, kdyby strana získala v eurovolbách čtyři mandáty, čímž by zdvojnásobila současný počet. Řekl to na akci ODS k 1. máji v Praze na Petříně. Na druhém místě kandidátky je Tošenovský „My jsme utrpěli poměrně velkou porážku v roce 2014, předtím jsme dvakrát vyhráli, teď se pomalu vracíme zpátky, takže místo dvou mandátů čtyři bych považoval za úspěch,“ řekl Zahradil.

14:08 Proslov Jana Hamáčka na srazu

Na oslavě Prvního máje pronesl předseda sociálních demokratů Jan Hamáček krátký proslov.

14:00 Prvomájová expedice po Vltavě

Jednou z akcí na 1. máje je i expedice Filozofické fakulty Univerzity Hradce Králové z Hradce Králové po Vltavě.

12:42 Pepřový sprej do očí. Potyčka na shromáždění KSČM

Po prvomájovém shromáždění KSČM na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze se strhla slovní potyčka. Jeden člověk poté použil pepřový sprej, policisté útočníka vzápětí zadrželi. Kdo z aktérů incidentu patřil k přívržencům komunistů a kdo k jejich odpůrcům, není jasné. Policisté politickou orientaci nezjišťovali. Jednadvacetiletého muže, kterého sprej zasáhl, ošetřili na místě záchranáři.

12:40 Václav Neckář na oslavách ČSSD

12:14 Více o akci komunistů na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad

12:00 Prahou jde Studentský Majáles

Průvod desítek studentů v maskách dnes zahájil pražský Studentský Majáles. Po 10:40 vyšli od Národního divadla směrem ke kampusu Univerzity Karlovy v Hybernské ulici, kde se koná hlavní část studentských oslav. Už v sobotu byl v Letňanech hudební festival Pražský Majáles a v úterý slavnost Lesamáj v Dejvicích. Někteří studenti nesou transparenty s hesly jako Zabijeme planetu, Zelená je tráva na stejky je kráva, Sucho, co?, Více stromů, méně idiotů nebo My z toho nevyrostem. Průvod doprovází hudbou studentská kapela. Jedná se o šestý ročník Studentského Majálesu.

11:28 ČSSD na dvoře Lidového domu

Oslavy u ČSSD probíhají v Hybernské ulici u Lidového domu. Přítomný je například ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministr vnitra Jan Hamáček.

11:09 ODS se letos schází na Petříně

10:45 Průvod na záchranu litoměřické nemocnice

Prvomájová demonstrace nazvaná Zachraňme nemocnici začala v 10 hodin před litoměřickou nemocnicí. Na místě se sešly stovky lidí, ti podepisují petici na záchranu nemocnice. Petice má už téměř 7000 podpisů. K protestní akci se zaměstnanci nemocnice rozhodli poté, co město oznámilo svůj záměr prodat sto procent akcií v Nemocnici Litoměřice. Nechat si chce pouze nemovitosti.

10:25 KSČM a jejich odpůrci na náměstí Jiřího z Poděbrad

KSČM slavící 1. máj na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad přišel podpořit bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Na náměstí se sešly dvě skupiny. Odpůrci komunismu a fašismu, těch bylo okolo padesáti, zaujali stanoviště před kostelem. Přímo za pódiem komunistické akce si nad schody kostela Nejsvětějšího srdce Páně rozvěsili transparenty s nápisy jako Komunisté jsou vrazi, Rudý zrůdy či transparent kladoucí rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže. Proslovy narušovali skandováním hesel jako „Česko není Rusko“ či „Hanba soudruhům“. Přítomný je antikonfliktní tým.

10:00 Brno čeká pochodňový průvod

V Jihomoravské metropoli se ve středu odehraje demonstrace krajně pravicové Národní a sociální fronty. Její příznivci by si dokonce měli přinést pochodně, protože brněnský úřad je nezakázal. Právě proti radikálům plánují protiakci jejich odpůrci. Čelit jim chtějí divadlem a hudebním doprovodem.

9:50 KSČM již nebude v Holešovicích

Komunisté měli po mnoho let svou prvomájovou akci na holešovickém Výstavišti. Pro letošní akci však museli změnit místo konání, protože na tradičním místě setkání příznivců KSČM probíhají stavební práce. Komunisté se tak tentokrát sejdou na náměstí Jiřího z Poděbrad.

9:45 Dny otevřených dveří na 1. máje

Kromě meetingů politických stran je 1. květen také dnem otevřených dveří u některých institucí. Přístupné veřejnosti budou například Hrzánský či Lichtenštejnský palác, který spravuje Úřad vlády.

9:40 Strany chystají happeningy

Některé politické strany se na 1. máje rozhodly svolat různé akce. Setkání se svými příznivci v Praze organizují například ODS, ČSSD, KSČM či volební koalice TOP 09 a STAN. Kromě toho se v Brně odehraje demonstrace krajně pravicové Národní a sociální fronty, na níž by si dokonce měli přinést pochodně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.