Finanční očkovací bonus Zeman každému nad 60 let
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
DRAŽBA OBRAZU
Obraz Josefa Šímy Země se v Praze na Žofíně vydražil za 60,48 milionu korun včetně aukční přirážky. Je to světový aukční rekord tohoto autora, uvedla Markéta ...
Nastupující vládní koalice Petra Fialy si plně uvědomuje, že Česko prochází, slovy příštího premiéra, „obrovskou covidovou krizí, kterou je potřeba řešit“. A ví, jak je důležité, aby jako kabinet s většinou v Poslanecké sněmovně převzal vládnutí co nejdřív. To, co předvádí dosluhující vláda Andreje Babiše, je už čisté zoufalství a vyšponování nedůvěry a chaosu.
Nová vládní koalice si podle dostupných informací dobře uvědomuje, že základem je pokusit se alespoň trochu obnovit důvěru ve stát, která se za poslední měsíce úplně rozpadla. Základem toho je začít mluvit s lidmi otevřeně a nemanipulovat je věcmi, u kterých každý na první pohled vidí, že nejsou pravda.
Třeba vydávání očkovaných za bezinfekční. Poslední data jasně ukazují, že očkovaní se mohou nakazit a virus také šíří. Vakcíny skvěle fungují proti vážnému průběhu, nikoliv proti samotné nákaze. Proto je zásadní nikoliv to, kolik lidí celkově se naočkuje, ale kdo se naočkuje.
Tou skupinou, která plní nemocnice, jsou lidé nad 60 let. Očkovaní i neočkovaní. U těch bez vakcíny je v této věkové kategorii zhruba šestkrát až desetkrát vyšší pravděpodobnost, že skončí s vážným průběhem v nemocnici, než u jejich vrstevníků ve stejném zdravotním stavu s vakcínou. To je zásadní argument, jak všechny z této věkové kategorie, kdo se očkovat můžou, k vakcíně přivést. S výjimkou těch, kdo už covidem prošli a jsou imunizovaní. Reinfekcí po prodělané nákaze je stále velmi málo.
Země, které jsou za vodou a nehrozí jim přeplnění jipek v nemocnicích, nejsou ty nejvíce proočkované. Jsou to ty, které mají nejvíc proočkovaných v kategorii nad 60 let. A to i třetí dávkou. Tady je odpověď na otázku, proč mají Britové už měsíce hodně nákaz, ale jipky to zvládají. V Británii není celková proočkovanost na evropské poměry závratně vysoká. Dosahuje 67,86 procenta společnosti (data z 24. listopadu), v Německu je to 67,43 procenta. Britové mají ale proočkováno 98 procent seniorů nad 60 let. Drtivou většinu z nich i třetí dávkou. Proto již měsíce žijí bez restrikcí. Němci jich mají očkováno jen 86 procent, Rakušané 88, my 83 procent. Francouzi mají očkováno 94 procent z generace šedesát plus. Italové 92 procent. Portugalci 100 procent. Poláci jen 74 procenta. A Slováci 68 procent. Právě tady je vysvětlení toho, proč se v některých zemích jipky plní, a jinde ne.
Nemá cenu tlačit do vakcinace covidovými pasy do restaurací a do služeb nerizikové mladší a střední generace, a už vůbec ne děti. Ti jipky neplní. U nich je očkování jejich osobní ochranou a volbou.
U těch nad 60 let je tomu jinak. Ti se neočkují jen pro sebe, ale i pro svobodu všech ostatních. Aby nezaplnili nemocnice a nepřispěli ke kolapsu zdravotnictví. Jejich očkování je veřejný zájem. Na to už jsou data z celého světa velmi prokazatelná.
Je otázkou, jak těch 400 tisíc seniorů k očkování přimět a nerozdrásat společnost další nedůvěrou. Víc než restrikce typu povinné očkování, které by dál hrotilo atmosféru, se vyplatí motivace. Fialova vláda o ní přemýšlí. Ve hře jsou různé možnosti. Jednou je i speciální finanční bonus pro každého nad 60 let, kdo se naočkovat nechal a nechá. Pro každého vakcinovaného seniora. Částka musí být dost vysoká na to, aby motivovala. Nejsou to malé peníze. Jsou to desítky miliard korun. Ale ve finále se to velmi vyplatí.
Je to prevence restrikcí a lockdownů. Když bude seniorská generace naočkovaná, jipky se nezaplní. Dokud nepřijde varianta, která by vakcínu prolomila. „Jsem pro – je to funkční. Levnější než další vlna.“ Reagoval šéf jedné z velkých pražských nemocnic. Jen pro představu: za jeden den pacienta na plicním ventilátoru na jipce platí pojišťovna šedesát tisíc korun.
Jistě, je to morální hazard. Platit lidem za to, že se v zájmu vlastního zdraví naočkují. Z volebních kampaní a politiky Andreje Babiše ale víme, že finanční pobídky na seniory fungují. Je to výrazně lepší než vyhrožovat pokutami za odpor k povinnému očkování.
Na Slovensku už přišla vládní garnitura s nápadem, že by senioři nedostávali přímo peníze, ale šeky na služby, které by mohli využít oni sami nebo je dát rodině. Tím by stát zároveň pomohl podnikatelům, na které znovu dopadají covidové restrikce života.
Finanční pomoc by vláda mohla nazvat Očkovací bonusy Miloš Zeman. Právě prezident by totiž mohl vystupovat v reklamě na vakcínu Pfizer. Ukázka, jak očkování funguje u seniorů se skutečně velmi závažnými komorbiditami, které všechny hlava státu má. Přestože se prezident nakazil i po třetí dávce vakcíny, má covid zcela bez příznaků. Kdyby nebyl preventivně testován, vůbec by si toho nevšiml. Takže Petr Fiala by měl zahájit kampaň: Buď jako Zeman. Nech se třikrát očkovat. Covid bez příznaků. Ani si nevšimneš. A stát ti ještě poděkuje finanční motivací.
OČKOVÁNÍ NA SLOVENSKU
NÁSLEDKY COVIDOVÉ PANDEMIE