Od otce uprchla na skútru. Je čiré zlo, říká o dubajském vládci princezna

Příběh dubajské princezny

Od otce uprchla na skútru. Je čiré zlo, říká o dubajském vládci princeznaNOVÉ
Princezna Latífa Foto:

Reprofoto: YouTube - Free Latifa

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Uprchnout od svého otce, dubajského panovníka šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma, plánovala dlouhých sedm let. Nazývá jej čirým zlem a tyranem. Princezna Latífa se na začátku letoška v převleku dostala ze Spojených arabských emirátů do Ománu, odkud na vodním skútru urazila desítky kilometrů, než se dostala na spřátelenou loď. U indického pobřeží však byli zadrženi a předáni zpět do Dubaje. Od té doby není jasné, kde přesně se Latífa nachází. Nové podrobnosti z jejího příběhu přináší chystaný dokument britské BBC Escape From Dubai (Útěk z Dubaje).

Autoři dokumentu se zaměřují na poslední léta princeznina života, kdy plánovala svůj útěk. Latífa už v roce 2011 kontaktovala někdejšího francouzského špiona Herveho Jauberta, protože se doslechla, že se mu už podobný útěk podařil. Přes Jaubertovu počáteční nedůvěru si dvojice začala vyměňovat korespondenci, v níž si princezna stěžovala na své životní podmínky. „Utiskují mě a špatně se mnou zacházejí celý můj život,“ psala mu. „Se ženami se tu zachází jako s něčím nižším než s lidmi. Můj otec… ani nemůžu vypovědět, co nám všem udělal.“

„Můj otec je tím nejzlejším člověkem, jakého znám. Je čiré zlo. Není na něm nic dobrého,“ zněla její slova na adresu dubajského emíra.

Její pokus o útěk z letošního března podle ní nebyl prvním, o nějž se pokusila. Poprvé to bylo v jejích 16 letech, nyní je princezně 32. Na internetu se začátkem roku objevilo video, na němž Latífa tvrdí, že ji otec posléze tajně věznil tři roky a že byla v nemocnici, kde jí podávali léky, aby zlomili její rebelské chování. „Natáčím toto video, protože může být mé poslední. Otce zajímá pouze jeho pověst a kvůli ní lidi nechá zabít,“ tvrdila tehdy Latífa. Vysvětlila také, že je odhodlána odejít ze SAE, protože tam není svobodná. Nemá prý vlastní cestovní pas a když se rozhodne vyjet z Dubaje, je jí přidělen řidič.

Roku 2014 se princezna setkala s Tiinou Jauhiainenovou, finskou instruktorkou tance, která se stala její důvěrnicí a důležitou osobou pro chystaný plán. V den útěku se sešly na společné snídani, jak činily dlouhou dobu dopředu, aby v klíčový den nebudily pozornost. Ve vhodný moment si vyměnily oblečení a přes Omán pokračovaly 40 kilometrů na vodním skútru, dokud je nenabral Jaubert čekající na přistavené jachtě.

Na relativně bezpečném místě začala princezna rozesílat emaily s prosbami o pomoc. „Posílala emaily reportérům, ale nikdo jí neodpověděl. Nezdálo se, že by jí někdo věřil, zdála se zoufalá a smutná z toho, že nezbývá nikdo, kdo by jí pomohl, a dostihnout nás mohou kdykoliv,“ vypověděla Jauhiainenová.

Latífa byla zadržena v Indii. Indická stanice NDTV uvedla, že k jejímu zadržení přispěli zřejmě indičtí vojáci. Jaubert řekl, že indická pobřežní hlídka je zadržela na pobřeží státu Góa 4. března. Byli převezeni do Spojených arabských emirátů (SAE) a drženi na samotce. Třebaže dubajské úřady agentuře AFP sdělily, že princezna je u své rodiny a „má se skvěle“, ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) už letos na jaře žádali dubajského panovníka aby oznámil, kde se jeho dcera nachází.

Čtěte také: Vojenský zběh z KLDR je syn generála. Útěk přes hranice neplánoval

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články