Hamáček otočil, volit budou moci i lidé v karanténě. Hlasování však může skončit u soudu
KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY
Zatímco ještě minulý týden tvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), že je volba pro lidi v karanténě nemožná, ustoupil nakonec kritice a po úterním jednání s představiteli parlamentních stran představil čtyři alternativy pro možnost hlasování z karantény při říjnových krajských a senátních volbách. Jedna z variant však budí rozpaky.
Nejdiskutabilnější z návrhů vnitra je podle Hamáčka i opozičních představitelů možnost zvolit si zástupce, který by za voliče v karanténě mohl lístek do urny vhodit, a to kvůli ústavní podmínce tajnosti hlasování. Tento model používají v Británii, Nizozemsku, Francii či Chorvatsku. Podle ministrova náměstka Petra Mlsny je možnost zmocnění zástupce u voleb v souladu s ústavou. Člověk v karanténě by nahlásil na obecním úřadu svého zmocněnce včetně čísla občanského průkazu, který by za něj v době hlasování odvolil. Data o zmocniteli i zmocněnci by byla opakovaně ověřována.
Část politiků, kteří se zúčastnili úterní schůzky s Hamáčkem, má však obavy, že by takováto varianta mohla skončit u soudu. „Mně se úplně nelíbí ta volba skrze zmocněnce. Jistota toho, že by skutečně volil, tak jak by si ten člověk přál, není stoprocentní. Myslím si, že kdyby byl někdo šikovný, tak pak může i právně napadat legitimitu voleb jako takových,“ řekl deníku Echo24 předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Proti této variant se staví také ODS. „S možností volit prostřednictvím zástupce nesouhlasíme, zde by mohlo dojít ke zneužití a je to také v rozporu s platnou ústavou. V každém případě je dobře, že Jan Hamáček změnil názor, ještě minulý týden ledabyle prohlašoval, že lidi v karanténě nebudou moci volit,“ sdělil pro Echo24 předseda Petr Fiala.
Výhrady k návrhu měla také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Proto jsem apelovala na ostatní kolegy, abychom k variantě volby z auta a speciálním volebním místnostem u domovu pro seniory, rozhodne připojili i takový způsob volby, který ji umožní i lidem, kteří nejsou schopni využit volbu drive-in. Ať už protože nejsou ve stavu jet autem nebo nemají auto. Ideální by byly speciální mobilní týmy s přenosnou urnou,“ uvedla pro Echo24.
Hamáčkův přístup byl nehorázný, říká Pekarová
Předsedové stran ale na druhou stranu oceňují, že Hamáček nakonec otočil a jeho ministerstvo začalo hledat varianty, jak by mohla volba pro lidi v karanténě proběhnout. Dlouho totiž tvrdil, že žádná varianta není možná. „Jsem ráda, že ministerstvo i sám ministr vnitra po tlaku otočili a hledají řešení. Ostatně dva měsíce před samotnými volbami je to na poslední chvíli a jejich dosavadní přístup byl nehorázný,“ sdělila Pekarová. „Pevně doufám, že opatření vláda připraví a vše neskončí chaosem jako obvykle,“ říká zase Fiala.
Ministerstvo vnitra připravilo čtyři alternativy pro možnost hlasování z karantény při říjnových krajských a senátních volbách. Jde o takzvané drive-in hlasování z automobilu ve speciálním volebním prostoru, zvláštní okrsky zřízené například v uzavřených domovech důchodců, možnost zmocnění zástupce pro provedení volby a výjezdní volební komise s přenosnou volební schránkou.
Za optimální označil ministr přijmout všechny možnosti, aby bylo možné přizpůsobit se všem životním situacím. Zástupci opozičních ODS, Pirátů, STAN a TOP 09 po schůzce podpořili první dvě varianty, tedy hlasování z auta a zvláštní volební okrsky v zařízeních v karanténě. S ministrem se shodovali na tom, že volby by měly být co nejbezpečnější, a lidé se nebáli přijít hlasovat. „Uděláme všechno pro to, aby volby byly naprosto bezpečné,“ slíbil Hamáček.
Strany se k variantám mají vyjádřit do 4. srpna. O den později se na ministerstvu vnitra uskuteční další schůzka, jejíž závěry ministerstvo předloží v podobě změny volebního zákona tak, aby ho vláda mohla schválit na svém příštím jednání 17. srpna. Do konce srpna by návrh mohly projednat obě komory Parlamentu. Podle místopředsedy Sněmovny a KDU-ČSL Jana Bartoška se tak stane na mimořádné schůzi dolní komory. Podle ministra by změna zákona měla být přijata do září, kdy začne školení volebních komisí.
Piráti prosazovali zavedení korespondenční formy hlasování, podle jejich předsedy Ivana Bartoše i Hamáčka ale pro toto řešení není ve Sněmovně většinová podpora. Kvůli tomu se podle Bartoše neobjevilo ani v aktuálních návrzích ministerstva. ODS podle svého místopředsedy Martina Kupky podpoří i „chráněné mobilní týmy“, tedy výjezdy s přenosnou volební schránkou.
Hamáček zdůraznil, že všechny navrhované varianty by se vztahovaly pouze na lidi, kteří jsou v karanténě z rozhodnutí hygieny či lékaře. Za současného stavu by se to týkalo zhruba 3500 voličů, uvedl ministr. Podle předsedy STAN Víta Rakušana by se varianty nevztahovaly na lidi, kteří jsou ve dvoutýdenní preventivní karanténě po návratu ze zahraničí. „Takový člověk není žádným způsobem krácen na volebním právu,“ uvedl.
Hamáček usiluje o co nejširší konsenzus mezi stranami. Pokud by jedna z nich některou z variant vetovala, z návrhu by tato forma hlasování podle ministra vypadla.