„Trestní stíhání v kauze Opencard mohl zadat někdo z bývalého vedení Prahy“
Echo TV
Tomáš Almer, dlouholetý šéf Útvaru zvláštních činností, který má na starosti policejní odposlechy, odešel od policie v roce 2012. V rozhovoru pro Echo TV popisuje, že trestní stíhání, nebo naopak jeho zastavení, se dá podle jeho znalostí v Česku skutečně objednat. Podle Almera je celá kauza věcí bývalého vedení Prahy, než nastoupilo celé zastupitelstvo, které je dnes stíháno. V rozhovoru Tomáš Almer poodkryje základy klientelistické sítě či úspěšnost protikorupčního tažení.
Co také řekl Tomáš Almer v rozhovoru s Lenkou Zlámalovou pro Echo TV
O kauze Opencard
On pan Svoboda navíc k tomu taky přišel pozdě, on hasil de facto ty následky a je dneska trestně stíhaný za ty následky. Na koho podle vás to mělo mířit, a naopak na základě té objednávky nebyl souzený nebo stíhaný?
Já se domnívám, že podstata té trestné činnosti má kořeny daleko dřív, než nastoupilo celé to zastupitelstvo, které je dneska stíháno. To není jen pan poslanec Svoboda, to je asi devět dalších lidí. Dokonce byli odsouzeni k podmínečným trestům a dneska běží odvolací řízení a myslím, že jestliže pan poslanec nebude vydán, tak nebude mít možnost se očistit v očích té veřejnosti. Ti ostatní jeho spoluobvinění samozřejmě ano, ale vlastně jeho nevydání by narušilo tu jednotu toho sporu, který oni společně vedou se státem. A mám-li se vyjádřit k tomu, jaká by mohla být ta objednávka, tak já si myslím, že v těch předchozích, řekl bych, zastupitelstvech. V předchozím vedením radnice.
To se bavíme o panu primátoru Bémovi, o panu primátoru Hudečkovi?
U primátora Hudečka nevím, ale pan primátor Bém, jeho styky s velmi pochybným podnikatelským prostředím jsou víc než známé, takže tam by se to nabízelo.
O klientelismu a protislužbách
Proč to ti policisté dělají? Oni jsou součástí nějakých sítí nebo to jsou zcela konkrétní úplatky. Vlivová skupina přijde a prostě si to objedná?
Tak to je jeden z principů klientelismu, který tady bují na každém kroku. Prostě mít svého.. No my kluci, kteří spolu mluvíme, to je podstata klientelismu, tak si navzájem vyhovíme, kdežto když je potřeba nějaké trestní stíhání zastavit, tak se třeba dá zastavit, pakliže to není úplně přes koleno, a v případě, že je potřeba ho zřídit, tak znám i kluky, který to uměj, který na to mají pravomoc. No a pak to samozřejmě jde.
Čili oni za to dostávají konkrétní peníze? Nebo konkrétní protislužby nebo konkrétní formu úplatku, jak by řekl pan Ištván.
Já si nemyslím, že to jsou konkrétně peníze, ale jsou součástí takové party, který dbá zejména o to, aby se jí dobře žilo. A oni jsou v ní vtaženi. To znamená, že..
Že to jsou prebendy nějakého jiného druhu, kterými jsou oni odměňováni?
Můžou to být, no nevím, jsou to prebendy jiného druhu. Můžou to být i peníze, můžou to být nabídky výhodných koupí, investice, nevím, čeho všeho.
Bavili jsme se o policii, ale pokud jsou to ty rozsudky, takže podle vás jsou i někteří soudci součástí tohoto klientelistického systému?
No musí být, jinak by to tažení skončilo, jak jste říkala, někde cestou.
O éře Stanislava Grosse
Bavíme se tedy o éře zesnulého premiéra Stanislava Grosse v zásadě. Buď na Ministerstvu vnitra nebo pak ve Strakově akademii v roli premiéra. Byl, nebo je Andrej Babiš součástí toho klientelistického systému?
Řekla jste to správně, rozhodně byl, protože, mimo jiné, jeho noční komunikace s premiérem Grossem se svého času poměrně slavně omílaly v médiích. Takže já si myslím, že v této době byl premiér Babiš součástí klientelistického systému.
Myslíte si, že byl jedním z klíčových hráčů nebo důležitou složkou toho klientelistického systému?
Myslím si, že ano.
Jak jste vnímal, když poté tento člověk, který byl součástí tohoto klientelistického systému, najednou ve sněmovně říká, že se dá objednat trestní stíhání. Co vás napadlo, když jste to slyšel?
Že asi ví, o čem mluví.